Ediția: Luni 27 Mai 2024. Nr. 6634

Handbal, Liga Națională – La opt secunde de victorie!

• CSU din Suceava – CSM Focșani 2007 30-30 (16-17)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos – 1 gol, Rață – 3, Golea, Miroiu – 5, Crnoglavac – 5, Popovici, Hrimiuc – 2, Mocanu – 2, Marijanac – 5, Nuțu, Krstevski – 1, Alin Roșu – 4, Makrishin – 2.

CSU din Suceava: Makaria, Podovei, Vizitiu, Iulian Roșu, Szasz, Tîrzioru – 6, Ștefan – 1, Zarițchi – 7, Loic – 1, Bruj, Stanciuc – 5, Gavriloaia – 5, Urdă, Irakli – 4, Dascălu – 1, Focșăneanu.

Handbalșitii de la CSM Focșani 2007 au terminat la egalitate partida disputată sâmbătă seara în deplasare cu CSU din Suceava: 30-30. Oaspeții au condus în majoritatea timpului la diferențe de unu-trei goluri, interferate cu perioade de scor egal sau cu avantaj al gazdelor. În pauză s-a intrat cu 16-17, a fost apoi 16-18, dar două mingi făcute cadou sucevenilor au basculat scorul 19-18. Gazdele au mărit avantajul până la 23-21 în minutul 41, dar o serie de cinci reușite consecutive ale focșănenilor au făcut ca scorul să fie 23-26 în minutul 47. Diferență de trei goluri era și în minutul 56: 27-30. În inferioritate numerică în ultimele trei minute, oaspeții au fost egalați din lovitură de la 7 metri când mai erau 8 secunde de joc: 30-30! În etapa viitoare, duminică, 30 octombrie, de la ora 17:30, CSM Focșani 2007 va întâlni pe Steaua București în Sala Polivalentă.