Având în vedere necesitatea respectării normelor și condițiilor privind circulația pe drumurile publice, asigurarea fluenței traficului rutier, prevenirea accidentelor și a faptelor antisociale, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Nănești au derulat în cursul zilei de duminică, 23 octombrie, în intervalul orar 07.00-09.00 o acțiune preventiv-reactivă de tip blitz, pe raza localităților Nănești și Măicănești. În cadrul activităților au fost controlate 8 societăți comerciale, legitimate peste 50 de persoane, verificate 42 autovehicule, fiind aplicate 33 de sancțiuni contravenționale (27 sancțiuni pentru nerespectarea OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, în valoare de 3770 lei și 6 sancțiuni – Legea 145/2014). Totodată, în cazul a 2 conducători auto, pe lângă sancțiunea principală, polițiștii au dispus ca măsură tehnico-administrativă, reținerea permisului de conducere pentru consum de alcool, fiind retras și un certificat de înmatriculare. Acțiunile de acest tip vor continua și în perioada următoare în mediul rural.
Comunicat de presă, IPJ Vrancea