Baschet, Liga Națională – Joc încântător al focșănenilor și victorie!

• CSM Focșani 2007 – Dinamo București 76-67 (23-11, 10-20, 22-18, 21-18)

• Formația CSM Focșani 2007: Pratt (20 puncte+8 recuperări+2 pase decisive), Petrișor (3+1+1), Austin(16+3+2), Berceanu (10+3+1), Reljic (13+3+4), Bjeletic (2+0+0), Johnson (10+4+4), Burlacu (0+1+0), Ardelean (0+1+0), Kibi (2+4+0), Vaida.

Liderii jocului celor două echipe
Puncte: Pratt – 20; Uță – 15;
Recuperări: Pratt – 8, Uță – 12
Pase decisive: Reljic – 4, Mandache – 2.

Echipa de baschet a CSM Focșani 2007 a avut o evoluție încântătoare în această seară în Sala Polivalentă în compania puternicei formații a lui Dinamo București pe care a întrecut-o cu 76-67 (23-11, 10-20, 22-18, 21-18), în etapa a doua a campionatului Ligii Naționale.

După un prim sfert impresionant al gazdelor, oaspeții au avut un al doilea sfert în care au părut a fi capabili să-și forțeze victoria. În următoarele două sferturi, însă formația antrenată de profesorii Petruț Mihai și Florin Munteanu a etalat un joc de foarte bun nivel, a fost echipă în adevăratul sens al termenului și și-a consolidat avantajul de două puncte de la jumătatea întâlnirii, ducându-l la 9 puncte, la final de meci. Și a primit meritatele aplauze de la numeroșii spectatori – circa 500 – care au venit să-i vadă jucând și să-i susțină.