La Focșani, la noua Baza Sportivă a TC Focșani – Școala de Tenis George Bucuroiu, situată în capătul străzii Alunului, cu intrare din prelungirea Străzii Cuza Vodă, înspre Petrești, au început, ieri, întrecerile Campionatului Național Intercluburi pe echipe de dublu U 14 și U 16. La competiția care face parte din Etapa a doua a Circuitului Vrancea Trophy, evoluează cei mai buni jucători din țară la aceste categorii de vârstă, componenți ai Loturilor Naționale ale României.
Într-un comunicat de presă, Circuitul Vrancea Trophy anunță că echipele ”cele mai titrate sunt cele ale Dinamo București 1, din care fac parte nu mai puțin de 3 sportivi ai loturilor naționale de 16 ani (Andrada Komarov, Gabriel Ghețu, Radu Paisvant) și cea a Elite București cu 3 sportivi ai Lotului național U14 (Rareș Rugină – sportiv al TC Focșani prin protocol de colaborare, David Popa, Luca Păunescu).
Cu nimic mai prejos însă s-au înscris și echipele CS Unirea Focsani, de asemenea cu un protocol de colaborare de rag înalt, în componența Ana Maria Chiriță – CSS Bacău, sportivă de lot național U14, Patricia Moldovan – TC Elite Tg Jiu, transferată în vederea întregirii echipei alături de sportivii noștri Octavian Ciubotaru, Dragos Paraschiv și Rareș Calugăru – TC Tecuci. Și nu în ultimul rând echipele Dacia Galați și Dinamo București 2, toate având oportunitatea de a se întrece în cadrul uneia dintre cele mai speciale și inedite Competiții Finale, având rangul unui Campionat Național”.
În fiecare întâlnire se vor disputa câte trei meciuri de dublu – unul masculin, unul feminin și unul mixt! Organizatorii – Federația Română de Tenis și Tenis Cub Focșani – Școala George Bucuroiu –anunță că în condiții normale, asta însemnând că se poate juca, programul întâlnirilor este de miercuri 7 septembrie, până vineri, 9 septembrie, între 9:00 și 17:00.
În comunicatul de presă organizatorii îi invită pe cei interesați de tenisul jucat de sportivi de valoare să-i urmărească și să-i susțină ”atât la Baza Sportivă, cât și pe paginile de web și ale rețelelor de socializare pentru informații în timp real!”