Ediția: Marți 7 Mai 2024 Nr. 6617

Tenis – Maria Ciubotaru a jucat sfert de finală la dublu la J2 Haskovo Cup, turneu din circuitul ITF World Tennis Tour Juniors!

• La simplu, sportiva de la CSM Focșani 2007 a ajuns în turul al doilea
  • Maria Daciana Ciubotaru a urcat în clasamentul ITF pe poziția 301

Maria Daciana Ciubotaru a participat săptămâna trecută la turneul J2 din circuitul ITF World Tennis Tour Juniors de la Haskovo, în Bulgaria. Inițial, sportiva de la CSM Focșani 2007, care avea la momentul înscrierii în competiție poziția 476 în clasamentul ITF, a intrat direct pe tabloul principal după publicarea, la 18 aprilie a noului clasament, cu Maria pe poziția 301, pe care a promovat după rezultatele de la turneul ITF J1 Plovdiv Cup. Maria-Daciana Ciubotaru a terminat anul 2021 pe locul 920 și a ajuns acum până pe 301 ca urmare a rezultatelor de la turneele din 2021.

La Haskovo, Maria a câștigat în primul tur la simplu cu 6-7, 6-1 10-7 meciul cu Yoana Radulova, din Bulgaria, iar 16-zecimi a fost întrecută cu 6-3, 4-6, 7-5 de Elizara Yaneva, tot din Bulgaria. În proba de dublu, Maria Ciubotaru a făcut pereche cu grecoaica Maryanthi Christoforidoy împreună cu care a eliminat în primul tur  cu 6-2, 6-7, 10-6 de perechea Aleksandra Gabrovska din Bulgaria/Gaeul Jang din Coreea de Sud. În sferturi de finală Maria Ciubotaru și Maryanthi Christoforidoy au cedat cu 6-7, 3-6 în fața dublului Yu-Yun Li din Taypei/Celine Simunyu din Irlanda.