Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

• A fost etapa a 2-a națională la Enduro Cross, cu vrâncenii pe podium la toate categoriile

La sfârșitul săptămânii trecute, pentru motocicliștii de la ACS Odobești a fost etapa a 2-a națională la Enduro-Cross, concurs care a avut loc în Dobrogea în Cariera Sitorman. Ca și la precedentele participări, vrâncenii au urcat pe podiumurile de premiere, confirmându-și calitățile, în ultimă instanță valoarea, într-o competiție desfășurată pe un traseu tehnic, greu, pe vânt și ploaie. La clasa Quad, Alexandru Tudor s-a clasat pe locul 2 iar Adrian Chiciu, pe 4, la clasa Atv, Maricel Turcu a câștigat cursa, iar colegii săi de club Onisim Strîmbu, Iulius Farcaș și Iulian Fetcu s-au clasat pe pozițiile a șasea, a noua și a zecea. La clasa moto, Cosmin Ignat a fost al treilea, Viorel Constanda, al patrulea, urmat pe locurile 5 și 6 de Gabriel Gheorghe și Florin Ignat. La clasa moto veterani, Daniel Cristea a terminat cursa pe locul 3.

După concurs, Georgian Mocanu, președintele Secției Moto a ACS Odobești mi-a declarat: ”Piloții noștri confirmă din nou în a 2-a etapă Națională Enduro-Cross câștigând puncte importante pentru clasamentul general. Au muncit mult în cele 1,5 ore ale competiției să obțină aceste rezultate extraordinare. Am reușit să urcăm pe podium la fiecare categorie în parte – Moto, Atv și Quad demonstrând din nou că suntem un club puternic și cu piloți talentați. Mulțumim Primăriei Odobești și sponsorilor noștri care sprijină necondiționat activitatea noastră sportivă!”.