Ediția: Sâmbătă 11 Mai 2024. Nr. 6621

• CSM Bacău – CSM Focșani 2007

Formația CSM Focșani 2007: Lazăr – Juncănaru, Panaite, Bratu, Negoiță – Strătilă, Taciuc, Săpunaru, Dascălu – Rogoveanu – Băciuț. În repriza a doua: Apenciucesei – Damache, Găină, Panaite, Gurău – Budișteanu, Stoica, Dănilă, Manu, Dobrescu – Predoiu.

Antrenori, Marius Bratu, principal, Octavian Bucătaru, secund

Echipa de fotbal de Liga a III-a a CSM Focșani 2007 și-a încheiat sâmbătă, 5 martie, seria jocurilor de pregătire în vederea participării la ultima parte a campionatului 2021-2022. La Bacău, pe teren sintetic, focșănenii au întâlnit pe CSM Bacău, echipă cu care mai jucase pe Milcovul, la 19 februarie. Atunci, au câștigat focșănenii cu 1-0. Sâmbătă, băcăuanii și-au luat revanșa: s-au impus cu 2-1, după ce la pauză conduceau oaspeții cu 1-0 prin golul marcat de Băciuț în minutul 14, când acesta a reluat în poarta gazdelor mingea centrată de Taciuc. În partea a doua a întâlnirii, cu o formulă de echipă din care nu a mai rămas decât Panaite din prima repriză, CSM 2007 a primit două goluri pe final de meci. Până la urmă, cred că e bine că după șapte meciuri fără înfrângere, cel pierdut a venit tot în amicale. Antrenorii Focșaniului au văzut ce este de făcut ca întâmplarea să nu se repete în primul joc oficial, cel cu Metalul Buzău, tot pe teren sintetic, în deplasare, la 12 martie. Până acum, în partidele de pregătire, CSM 2007 a avut rezultatele: 3-0, cu Kids Tâmpa Brașov, 2-2 cu Fotbal Club Buzău, 2-2 cu Ceahlăul Piatra Neamț, 1-0 cu CSM Bacău, 1-1 cu viitorul Ianca, 2-0 ACSM Ceahlăul Piatra Neamț, 1-1 cu Hușana Huși.