Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

Delia Macovei, pe locul secund la Tg. Ocna

Circuitul de tenis Dacia – România – Vrancart – Trotușul – Cupa Vrancart – Onești – Târgu Ocna – Slănic Moldova și-a consumat, la sfârșitul săptămânii trecute și începutul actualei săptămâni, concursul de la Târgu Ocna, la care au luat startul mai mulți sportivi focșăneni. Delia Macovei, a jucat finala la 12 ani, după ce a învins cu 6-1, 6-0, pe Diana Alexandru, de la CSM Onești, 6-4, 6-2, pe Bianca Bulat, de la Viva TC.
În ultimul joc, a fost depășită cu 4-6, 6-0, 6-2, de Yasmina Orzață, de la CSS Bacău. Tot 12 ani, Călin Ciubotaru, de la CSM Focșani 2007, a trecut de Alexandru Clime, de la CS TC Vaslui, cu 6-4, 7-6 (4) dar a fost învins în turul următor de Tamaș Belafalvi, de la CS LT School, cu 6-0, 6-1. Antrenorul Răzvan Bucuroiu s-a declarat mulțumit de modul în care elevii săi au început anul, chiar dacă, pentru ei, la Târgu Ocna, a fost un turneu de pregătire.