Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

Futsal, Liga 1, tur suplimentar – Un nou duel Ciorăști – Buzău!

• Sportul Ciorăști – Luceafărul Buzău sâmbătă, 5 februarie 2022, ora 17:00

Sportul Ciorăști și Luceafărul Buzău au avut cea mai recentă întâlnire, la 18 decembrie, în Sala Polivalentă, când ciorăștenii au făcut o a doua repriză de excepție și au întors de la 1-3 cât era la pauză, la 6-3. Sportul încheia anul în care au promovat în Liga 1 pe un loc 5 impresionant pentru o formație nou intrată pe prima scenă a futsalului din România. În prima etapă a turului suplimentar al Ligii 1, la Timișoara, ciorăștenii au avut o nouă prestație foarte bună, au condus cu 1-0 și 2-1 dar au fost depășiți de gazde grație excepționalului Robert Matei, autorul a 3 goluri! În runda următoare a turului suplimentar, timișorenii, fără Matei, întors la Deva, au cedat la Buzău și Luceafărul a egalat la puncte Sportul Ciorăști. Cele două formații se vor întâlni din nou în Sala Polivalentă din Focșani sâmbătă, 5 februarie, de la ora 17:00, într-o partidă care va decide ordinea locurilor 5-6 ale clasamentului. Formația vrânceană a arătat calitate, chiar valoare în cele mai recente evoluții în Ligă și poate încheia cu victorie, așa cum a făcut și înainte de Sărbătorile de iarnă din 2021!

Cupa României

La FRF au fost trase la sorți jocurile din Cupa României la futsal seniori. În primele două tururi, se vor disputa partidele Inter Gheorgheni – Mausoleul Mărășești, în optimi, învingătoarea urmând să joace în sferturile de finală cu învingătoarea meciului West Deva- Futsal Ceahlăul Piatra Neamț și Sportul Ciorăști – Luceafărul Buzău, în optimi, învingătoare urmând să joace în sferturi de finală cu câștigătoarea meciului KSE Târgu Secuiesc – United Galați.

Meciurile din optimi se dispută în perioada 12-15 februarie, iar sferturile, în perioada 26-28 februarie.