SALVAMONT VRANCEA VĂ INFORMEAZĂ
În ultimele 24 de ore în zona montană a județului Vrancea au fost înregistrate precipitații sub formă de ninsoare. Astăzi la ora 12.00, la Lepșa se înregistrau zero grade și cinci centimetri de zăpadă. Drumul național 2D Focșani-Târgul Secuiesc este practicabil în condiții de iarnă, în Pasul Mușat la aproximativ 1000 m altitudine stratul de zăpadă măsoară 10 cm.
În perioada următoare sunt prognozate ninsori și vânt foarte puternic, până la 100 km/oră în zona montană înaltă.
Vă recomandăm să evitați deplasările pe traseele turistice. Salvatorii montani se află în patrulare în aceste zile și sunt gata de intervenție. Înainte de a pleca la drum informați-vă asupra condițiilor de deplasare apelând Dispeceratul Salvamont Vrancea la numărul: 0738 40 70 80.
fotografii : Salvamont Vrancea
informații: Marius Adrian Coviltir salvator montan-șef de formație Salvamont Vrancea