Ediția: Sâmbătă 20 aprilie 2024 Nr. 6608

Handbal, Cupa Europeană EHF – CSM Focșani 2007 s-a calificat în optimi!

• Haukar – CSM Focșani 2007 27-26 (10-14), în această seară, la Hafnarfjordur, Islanda

Haukar: Jonasson, Baruson, Aronsson, Heimisson, Thorgeirsson, Gudmundsson, Björnsson, Brynjolfsson, Sigurdur Jonsson, Örvarsson, Ólafsson, Thràinn Orri Jònsson, Einarsson

CSM Focșani 2007 – Marocico, Cloșcă – Ragea, Pătru, Popovici, Drăgan, Miroiu – 2, Marjanovic – 4, Hrimiuc – 4, Mocanu, Rață – 5, Krstevski – 4, Marijanac – 3, Eros, Makrishin, Mănescu – 4.

Antrenori: A-Dalibor Cutura; B-Viorel Ciubotaru; C-Marko Isakovic.

Echipa CSM Focșani a reușit o performanță de senzație în această seară. S-a calificat în runda a patra a Cupei Europene EHF – optimi, în dauna islandezilor de la Haukar. Focșănenii au făcut o partidă extraordinară, cu o apărare greu de trecut și cu atacuri tăioase care au făcut ca în minutul 50 să aibă cinci goluri avans, 17-22, după ce conduseseră până atunci de la începutul meciului. În următoarele zece minute gazdele au pus o presiune foarte mare și s-au apropiat la un gol, 25-26, în minutul 59:33 și, cu doi oameni în plus, au mai înscris de două ori, ultima oară în minutul 59:59, însă focșănenii nu au mai putut pierde calificarea!

Următoarea rundă în Cupa Europeană HF va fi la 12 februarie 2022.