În județul Vrancea, în data de 1 noiembrie 2021, după intrarea în vigoare a Legii 136/2020 privind carantina și izolarea, se află: 828 persoane în carantină la domiciliu; 904 persoane în izolare la domiciliu; 294 persoane în izolare instituționalizată, dintre care 27 persoanesunt internate la ATI, 17 persoane la Focșani și 10 persoane la Adjud; 13.669 persoane vindecate;
-
730 persoane decedate (În ultimele 24 de ore au fost raportate 3 decese:
1. Bărbat, 61 ani, din Vulturu, nevaccinat.
2. Bărbat, 68 ani, din Focșani, nevaccinat.
3. Femeie, 82 ani, din Milcovul, nevaccinată, internată la secția Boli Infecțioase a Spitalului Județean Focșani.)
Direcția de Sănătate Publică Vrancea a efectuat până acum 71297 de teste, fiind depistate 16294 persoane pozitiv. Reamintim faptul că a fost înființată o linie TelVerde – 0800800165, la care cetățenii vor putea sesiza cazurile de încălcare a normelor de protecție sanitară.
Prefectura Vrancea
La Prefectură, a fost convocată astăzi o ședință de lucru cu reprezentanții instituțiilor care au colaborat la organizarea maratonului vaccinării din zilele de 30-31 octombrie din Focșani-Piața Unirii. Janina Lazăr, medic epidemiolog în cadrul DSP Vrancea, a informat că în cele 2 zile au ales să se imunizeze 499 de vrânceni. „Pentru a păstra ritmul de vaccinare a populației, s-a hotărât organizarea #MARATONULUI VACCINĂRII și în weekendul următor, în zilele de 5-7 noiembrie 2021 de această dată în incinta Ateneului Popular „Maior Ghe.Pastia” Focșani, urmând ca imunizarea să se realizeze în cele 3 zile de maraton în intervalul orar 9.00-24.00”, precizează o informare a Prefecturii Vrancea.