Handbal juniori 1 – Victorie spectaculoasă a oaspeților!

• AHC Dobrogea Sud – CSM Focșani 2007 35-43 (19-16)

CSM Focșani 2007: Vișan, Zaharia – Dochioiu, Eduard Duțulescu, Gogonea, Golea – 11, Giurgiuveanu – 8, Valentin Bogdan – 1, Dennis Bogdan, Filip, Muraru – 6, Bari – 5, Gheorghiță, Toboșaru – 12, Gavrilă.

Antrenor, Marius Partene

Dobrogea Sud Constanța: Răzmeriță – 5, Pavlon – 4, Paraschiv, Stănescu – 10, Murtaza – 4,  Mușetescu, George Ștefan – 3, Caluda, Cumpănașu, Rareș Ștefan, Acsente, Neculai – 6, Olah – 1, Ablahim – 2.

Echipa de juniori 1 a CSM Focșani 2007 a obținut, duminică, 26 septembrie o victorie spectaculoasă pe terenul constănțenilor de la AHC Dobrogea Sud, formație a unei puternice Academii constituite de clubul vicecampion al României în 2021. Partida a început într-un echilibru care s-a rupt după 10-10 în minutul 19, scorul pauzei fiind de 19-16, după ce a trecut prin 19-14. Dobrogenii și-au mărit avansul la cinci goluri, 25-20, cât era în minutul 37, moment în care cursul jocului s-a modificat decisiv! Oaspeții au marcat de cinci ori și în minutul 42 era 26-25 pentru ca în patru minute să se ajungă la 27-30. În următoarele 8 minute CSM 2007 a marcat de 10 ori, Dobrogea Sud, de 7 ori și în minutul 58 scorul era 34-40. Finalul a consfințit victoria meritată, cu 43-35, a formației focșănene, care are două victorii din două jocuri. Duminică, 3 octombrie, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă pe LPS Iolanda Balaș Soter Buzău.

Juniorii 3 ai CSM Focșani 2007, pregătiți de Iulian Neață, au jucat duminică în deplasare, la Adjud, cu CSS Focșani, și au câștigat cu 33-20 (12-7, 11-7, 10-6).