Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

• CSM Focșani 2007 – Dinamo București 65 – 87 (17-25, 14-26, 13-13, 21- 23)

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (11 puncte+3 recuperări+4 pase decisive), Catalin Petrișor (8+2+1), Denis Miron (0+1+2), Radu Paliciuc (12+6+2), Georgel Alexandru Burlacu (0+2+0), Aliaksandr Pustahvar (4+9+12), Pavle Reljic (6+0+3), Denis Nacu, Alexandru Bratosin (4+2+0), Lucian Țibîrnă (5+3+0), Justin Baker (15+10+2), Adrian Vaida.

Dinamo București: Sasha Son (0+0+1), Carl Viktor Gadeffors (15+5+3), Andrei Rares Mandache (9+1+4), Lawson Robert Korita (4+0+0), Antonio Năsturescu (7+3+1), David Andrei Pătru, Nenad Miljenovic (14+5+3), Cecil Williams (16+1+3), Andrei Calenic (4+4+2), Alexandru Mihai Vasile Moroșanu, Keith Charles Clanton (12+19+4), Alexandru Coconea (6+1+0).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Justin Baker – 15; Cecil Williams – 16.

Recuperări: Justin Baker – 10; Keith Charles Clanton – 19:

Pase decisive: Henri Raunaldo Wade Chatman – 4; Keith Charles Clanton – 4.

CSM Focșani 2007 a jucat sâmbătă, 25 septembrie, în Sala Polivalentă, primul său meci – de pregătire sau oficial de la reunirea lotului. Cu doar câteva zile de antrenamente, jucători care nici nu au avut timp să se cunoască bine, au avut de disputat o partidă oficială, în Cupa României, în compania lui Dinamo București, care pare mai puternică decât în campionatul trecut. Meciul a început promițător pentru focșăneni care au avut 7-2, apoi 12-11, după care bucureștenii au început să facă legea în teren și au încheiat primul sfert cu 8 puncte avantaj. În sfertul al doilea, avansul oaspeților au ajuns până la 20 de puncte (31-51). Ultimele două sferturi au fost echilibrate și încheiate cu 13-13 și 21-23, semn că formația focșăneană are potențial și că vor veni curând și rezultate bune! Proxima ocazie este returul din Cupă, de marți, 28 septembrie, când CSM Focșani 2007 și Dinamo București se vor întâlni în Capitală de la ora 16:30. Meciul, va fi transmis în direct de Digi Sport.