Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Fotbal, Liga a III-a – Meciul revanșei după eliminarea din Cupă!

• CSM Focșani 2007 – Aerostar Bacău, sâmbătă, 4 septembrie 2021, ora 17:00, stadionul Milcovul

CSM Focșani 2007 și Aerostar Bacău se vor întâlni pentru a doua oară, pe același stadion, într-un meci oficial de fotbal. A fost întâlnirea din Cupa României de marți, 24 august, va fi partida din runda a doua a campionatului Ligii a III-a, de sâmbătă, 4 septembrie, de la ora 17:00. În Cupă a fost egal 2 după 90 de minute, cele ce sunt relevante pentru un joc de campionat. Au fost și prelungirile încheiate cu egalitate la zero, și loviturile de departajare la care băcăuanii au fost mai buni. De atunci a trecut și o primă etapă a campionatului Ligii a III-a, în care focșănenii au câștigat în deplasarea de la Chiscani iar Aerostar a trecut greu, cu un gol al victoriei marcat aproape de expirarea timpului de joc, în partida cu Viitorul Ianca. Recursul la cele două rezultate are sens doar în condițiile în care și CSM 2007 a jucat cu Ianca un amical pe care l-a pierdut pe Milcovul și, odată cu meciul, l-a pierdut pentru câteva luni pe Brian Lemac, vârful de atac și căpitanul echipei, accidentat grav. Cum s-ar spune, Aerostar nu e mai puțin puternică decât în Cupă pentru că a trecut greu de Viitorul Ianca. Partida de mâine de pe Milcovul este deschisă oricărui rezultat! Focșănenii au de partea lor dorința de victorie și atu-ul revenirii într-o formă fizică mai aproape de cea normală a vârfurilor Mădălin Predoiu și Cosmin Pasăre, ca și pe cel al relativei omogenități a liniilor de apărare și de mijloc. Băcăuanii vin cu un plus de experiență competițională și, chiar, al valorii individuale a unor jucători de determinanți cum este vârful de atac Vraciu, care le-a cam marcat goluri focșănenilor pe unde i-a prins, atunci când fundașii lor nu s-au prins de mișcările înșelătoare ale acestuia în careul advers.

Cu un public mai implicat decît de obicei, CSM Focșani poate să se bată la victorie. Și să o și obțină!