Ediția: Duminică 2 iunie 2024. Nr. 6639

Finala Campionatului Național de Aruncări Lungi juniori 2 și 3, copii 1 și 2, care a avut loc pe stadionul Gloria din Arad, în zilele de 2 și 3 aprilie, a avut, în prim plan, sportivii Secției Adjud a CSS Focșani. Atleții și atletele care îi au ca antrenori  pe profesorii Camelia Petrea și Sorin Crăciun s-au întors acasă cu șase medalii! Patru dintre acestea au fost ale elevilor și elevelor profesoarei Camelia Petrea.

A câștigat medalia de aur pentru titlul de campion național George Adam, cu dublă legitimare, CSS Focșani CA Roman, care s-a clasat primul la aruncarea suliței la U 18, cu 55,31 metri. Tot medalie de aur a obținut și Andreea Petrea pentru titlul de campioană națională la aruncarea suliței copile 1, cu 25,68 metri. Denisa Marghidan este noua vicecampioană națională și medalită cu argint la aruncarea suliței copile 2, cu 20,07 metri. Andrei Puțanu a primit medalia de bronz la aruncarea suliței copii 1, cu 20,90 metri. De aceeași profesoară sunt antrenați și Alessia Beatris Munteanu – locul 4 la aruncarea suliței U 16, cu 27,30 metri și locul 8 la aruncarea suliței U 18, Miruna Lungu – locul 5 la aruncarea suliței U 16, cu 6,98 metri, Silvia Munteanu – locul 9 la aruncarea suliței U 18, cu 28 metri, Paula Munteanu – locul 10 la aruncarea suliței U 18.

Profesorul Sorin Crăciun a avut o atletă cu două medalii de bronz – Carla CarinaParuba, la aruncarea discului, la copii 2, cu 23,27 metri și la aruncarea suliței, cu 18,59 metri. Daria Goldan s-a clasat a 4-a la aruncarea discului, cu 17,92 metri și la aruncarea suliței coplie 2, cu 15,87 metri, iar Narcis Neacșu a fost al patrulea la aruncarea suliței copii 1, cu 17,15 metri și al cincilea la aruncarea discului, cu 17,14 metri.