Clubul de fotbal FCSB a fost sancţionat, miercuri, cu 30.000 de lei penalitate sportivă de Comisia de Disciplină din cadrul Federaţiei Române de Fotbal pentru încălcarea protocolului medical la meciul cu Dinamo din etapa a 6-a a Ligii I. „În baza Protocolului de reluare a competiţiilor 2020/2021, Capitolul VIII, pct. 15, se sancţionează clubul FC FCSB cu o penalitate sportivă de 30.000 lei”, se arată în soluţia comisiei publicată pe site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal. Mai exact, FCSB a permis accesul în zona vestiarelor a unor persoane care nu se aflau pe lista stabilită iniţial sau care nu deţineau documente de acces în acel perimetru.
Tot în urma acelui meci, Comisia de Disciplină l-a sancţionat pe preparatorul fizic al FCSB, Thomas Neubert, cu două etape de suspendare şi o penalitate sportivă de 4.500 lei pentru comportament jignitor. Echipa FCSB a câştigat cu 3-2 partida cu FC Dinamo, disputată la 3 octombrie, în etapa a 6-a a Ligii I.