Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

* Metaloplastika Sabac – CSM Focșani 2007 27-27 (14-14)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Rusu – Ragea, Pătru – 1, Cozorici, Popovici, Miroiu – 3, Țuțu – 5, Hrimiuc – 1, Rață – 3, Nuțu, Marijanac – 5, Gramatic – 1, Mocanu – 3, Mănescu – 3, Sladic – 2, Popa.

Metaloplastika Sabac: Pavlovic, Dodic – 1, Alexandr Babic – 5, Deian Babic – 4, Petrovic – 1, Maticic -2, Bomastar, Todorovic – 3, Dușan Micic, Trkulia – 2, Milan Micic – 7, Jarkovic, Kovacevic, Radojcih, Dycz – 2, Țvijanovic.

CSM Focșani 2007 va încheia astăzi, 18 ianuarie, stagiul de pregătire de la Novi Sad, din Serbia. A fost o perioadă cu antrenamente fizice intense, dar și cu două meciuri de verificare, al treilea urmând să fie în această seară, cu campioana Serbiei, Vojvodina Novi Sad. În primul joc, cel de duminică, 12 ianuarie, CSM 2007 a câștigat cu 45-30 după ce la pauză conducea cu 22-20 în fața formației Proleter Zrenjanin. Joi, 16 ianuarie de la ora 18:00, handbaliștii focșăneni au întâlnit o formație mult mai puternică, Metaloplastika Sabac, participantă la Cupa EHF. A fost o dispută foarte echilibrată, cu egal la pauză și egal la final. Pentru CSM 2007 a fost o foarte bună ocazie să-și testeze mecanismul de joc în compania unui adversar redutabil, care i-a pus probleme și căruia i-a pus probleme.

Formația antrenată de Dalibor Cutura va pleca spre țară după partida din această seară, cu Vojvodina Novi Sad.

Până la începerea jocurilor de campionat, la 30 ianuarie, în Sala Polivalentă, cu HC Buzău 2012, CSM Focșani 2007 va mai disputa un amical, cu HC Dobrogea Sud, Constanța, joi, 23 ianuarie, la Brăila, începând cu ora 17:00.