Ediția: Marți 14 Mai 2024. Nr. 6623

• Sănătatea Darabani – CSM Focșani 2007 0-5 (0-2)

CSM Focșani 2007: Dogaru – Petrescu (87 Dediu), Panaite, Parlac (76 Sterian), Mihai – Pădineanu, Lupu, Săpunaru, Manu (82 Paizan) –Predoiu (85 Lăudatu), Remus Popa.

Sănătatea Darabani: Lăzăruc – Dochia, Pintilei, Lungu, Codău – Gheorghiciuc, Constantiniu, Stancoschi, Nicorici – Bosînceanu, Halaicu. Rezerve: Ailoae, Dănilă, Mihalachi, Dărîngă, Merticariu.

CSM Focșani 2007 a jucat sâmbătă, 4 mai, în deplasare, cu Sănătatea Darabani, în etapa a 26-a a campionatului Ligii a III-a. Fotbaliștii pregătiți de Vasile Burgă și Adrian Toma s-au impus cu un scor categoric, 5-0 și continuă să fie neînvinși în retur! Victoria oaspeților era previzibilă, având în vedere poziția gazdelor de ocupante ale ultimului loc al clasamentului. Echipa din Darabani a avut, însă momentele sale de joc bun, în care și-a creat mai multe ocazii, neutralizate de apărarea imediată a focșănenilor și de portarul Dogaru, cu intervenții sigure!

Focșănenii au forțat de la început deschiderea scorului, așa cum se întâmplase și în anterioarele meciuri din deplasare. În minutul 5, Predoiu a combinat cu Manu iar la finalizare s-a aflat Mihai al cărui șut a dus mingea peste poarta gazdelor. Un minut mai târziu, Remus Popa a tras violent de la 25 de metri și Lăzăruc a respins. Bucovinenii au reacționat, au obținut în minutul 11 o lovitură de colț bătută de Nicorici, Lungu a reluat cu capul și Dogaru a prins mingea. După ce Lăzăruc a respins în corner la șutul lui Pădineanu, în minutul 22, a venit primul gol al oaspeților: Mihai a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, Lăzăruc a respins până la Parlac al căprui șut a trimis mingea în plasa porții Sănătății. 0-1!  În minutul 28, Predoiu a șutat pe poartă din 8 metri și Lăzăruc a prins, așa cum avea să facă și Dogaru un minut mai târziu, iar în minutul 32, Parlac, revenit cu succes în echipă, a dus scorul la 0-2, reluând cu capul după centrarea din lovitură liberă a lui Lupu.

În primele minute ale reprizei a doua, fiecare formație a avut câte o cazie de gol – Manu, respectiv, Merticariu – iar în minutul 55, s-a făcut 0-3: Manu a centrat pentru Pădineanu care a marcat. În minutul 63, Lăzăruc a respins în corner mingea șutată de Manu, două minute mai târziu, Gheorghiciuc a trimis din lovitură liberă mingea în bara porții lui Dogaru, iar în minutul 70, Lungu a reluat cu capul peste transversală după o lovutură de colț. În minutul 72, o combinație între Remus Popa, Manu și Predoiu i-a adus vârfului focșănean mingea la șut și diferența a urcat la 4 goluri: 0-4! Gazdele au încercat să obțină măcar golul de onoare, dar Dogaru  a apărat în minutele 85 și 90. A mai urmat un gol, cel al lui Lăudatu care a trimis cu capul în plasa porții lui lui Lăzăruc în minutele de prelungire.

CSM Focșani 2007 se menține pe locul al patrulea al clasamentului iar miercuri, 8 mai, va juca pe Milcovul în compania Ceahlăului Piatra Neamț, de la ora 16:00.

Rezultatele și marcatorii etapei

CSM Paşcani – Foresta Suceava 4-1 (0-0). Au marcat Unghianu, minutul 50, Apostol, minutul 55, Pătraşcu, minutul 76, Sinescu, minutul 85 respectiv Martin , minutul 90+1.

CSM Rîmnicu Sărat – Bucovina Rădăuţi 0-4 (0-2). Au marcat Stoian, minutul 18, Ungurianu, minutul 38, Ciobanu, minutul 53, Coroamă, minutul 87.

SCM Gloria Buzău – FC Botoşani 2 3-1 (1-1). Au marcat Velisar, minutul 19, Catană, minutele 53, 61, respective Tîrşă, minutul 24.

Ceahlăul Piatra Neamţ – Şomuz Fălticeni 1-1 (0-1). Au marcat Ţapu, minutul 86, respectiv Cotoară, minutul 24.

Sănătatea Darabani – CSM Focşani 0-5 (0-2). Au marcat Parlac, minutele 22, 31, Pădineanu, minutul 54, Predoiu, minutul 72, Lăudatu, minutul 90+2.

Suporter Club Oţelul Galaţi – KSE Târgu Secuiesc 4-2 (2-0). Au marcat Codreanu, minutele 20, 45+1, Moglan, minutul 66, Cristea, minutul 71, respectiv Zsombor Veress, minutul 41, Păun, minutul 87.

Sporting Lieşti – Metalul Buzău 1-4 (0-2). Au marcat Dumitru, minutul 75, respective Bardaş, minutul 6, Iacob, minutul 23, Răileanu, minutul 50, Ispir, minutul 87.

Clasament:1: Gloria Buzău – 67 puncte; 2. Bucovina Rădăuți – 51 puncte; 3. Suporter Club Galați – 49 puncte; 4. CSM Focșani 2007 – 46 puncte; 5. Știința Miroslava – 43 puncte; 6. Foresta Suceava – 40 puncte; 7.Metalul Buzău – 35 puncte; 8. Ceahlăul Piatra Neamț – 34 puncte; 9. Sporting Liești – 30 puncte; 10. KSE Târgu Secuiesc – 26 puncte; 11. CSM Pașcani – 25 puncte; 12. Șomuz Fălticeni – 25 puncte; 13. FC Botoșani 2 – 21 puncte; 14. CSM Rîmnicu Sărat – 15 puncte; 15. Sănătatea Darabani – 8 puncte.