Răduță Macovei revine în funcția de edil șef al Primăriei Reghiu. Tribunalul Vrancea a anulat, azi, Ordinul Prefectului nr. 293 din 10 octombrie 2018, prin care s-a constatat încetarea de drept, înainte de expirarea duratei normale, a mandatului de primar al comunei Reghiu a lui Răduță Macovei. Decizia judecătorilor este definitivă și irevocabilă. Practic, de la redactarea acestei decizii a judecătorilor, Răduță Macovei își poate relua atribuțiile de primar al comunei Reghiu. „Admite cererea. Dispune anularea ordinului Prefectului nr. 293/2018. Respinge cererea de intervenţie accesorie ca neîntemeiată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 30 ianuarie 2019“, se arată în soluția pe scurt dată de judecătorii Tribunalului Vrancea.