Formații:

CSM Focșani 2007: Dogaru – Dediu (Petrescu), Panaite (Chivu), Parlac, Săpunaru – Lupu, Salaoru, Negoescu, Remus Popa (Paizan) – Predoiu (Lăudatu), Pasăre.

Bucovina Rădăuți: Puinau – Alecsandru, Vițu, Vișinar, Antonesei – Stănescu, Ungurianu, Bosînceanu, Cerlinca – Coroamă, Ionesi. Au mai intrat Busuioc, Stoian, Danilă, Buziuc.

CSM Focșani 2007 a jucat sâmbătă, 24 noiembrie, pentru ultima oară în deplasare în turul actualei ediții de campionat al Ligii a III-a la Rădăuți. La ora partidei era frig – sub minus trei grade, chiciură, teren înghețat, ceață. Condiții mai puțin bune pentru fotbal erau greu de găsit. Însă cele două formații au reușit un joc plăcut, în care au construit, au creat faze de poartă. Câștigate au fost gazdele care au finalizat de două ori în timp ce focșănenii au rispit multe ocazii din care ar fi putut rezulta goluri!

Prima acțiune periculoasă a fost a bucovinenilor, în minutul 9, însă Dogaru a reținut mingea șutată de Coroamă pătruns în careu. Două minute  mai târziu, Pasăre a primit de la Predoiu, a șutat și Perianu a prins, în minutul 15 Vișinar a reluat cu capul mingea trimisă de Ungurianu din lovitură liberă, iar Dogaru a blocat-o cu siguranță. În replică, Predoiu, care a primit mingea de la Remus Popa, a șutat, dar peste poarta Bucovinei. În minutul 26 a venit deschiderea scorului: Ionesi l-a servit impecabil în careu pe Cerlinca al cărui șut de la 10 metri l-a lăsat pe Dogaru fără replică. S-a făcut 1-0, ce putea fi anulat în minutul 33 când Lupu a pătruns spre poarta adversă, însă a alunecat și a trimis mingea fără forță iar Puianu a prins-o, și în minutul 42, când după un corner oaspeții au șutat de trei ori consecutiv la poarta Bucovinei, fără să reușească să trimită mingea în plasă!

În repriza a doua mai periculoși în atac au fost focșănenii, dar au înscris rădăuțenii în minutul 76 prin Coroamă care a șutat, mingea a atins gazonul, a sărit înșelător și a intrat în poarta lui Dogaru. Până atunci, de la gazde, Stănescu șutase puternic în minutul 55, fără a-l putea bate pe portarul CSM 2007. Ospeții trecuseră pe lângă gol în minutul 47, la capătul unei acțiuni cursive la care au participat Predoiu, Remus Popa și Pasăre care nu reușise să trimită mingea în poarta părăsită de Puianu, același Pasăre, scăpat singur, alunecase în minutul 50 și șutase slab, Lupu șutase violent puțin peste transversală în minutul 57, Popa trimise mingea pe lângă bară din poziție bună iar Predoiu șutase din întoarcere și Puianu prinsese balonul. După golul de 2-0, Pasăre a scăpat pe dreapta, dar mingea, care îl depășise pe Puianu, a trecut pe lângă poarta goală, iar în minutul 79 Vișinar, cu prețul unei accidentări, a respins de pe linia porții mingea de gol șutată de același Pasăre.

În etapa următoare, vineri, 30 noiembrie, CSM Focșani 2007 va juca pe Milcovul cu AFC Botoșani 2.

Rezultatele și marcatorii etapei

CSM Paşcani – Metalul Buzău 1-0 (0-0). A marcat Florean, minutul 71.

FC Botoşani 2 – Şomuz Fălticeni 0-3 (0-1). Au marcat Arapaşu, minutul 5, Padovei, minutele 68 și 78.

CSM Rîmnicu Sărat – Suporter Club Oţelul Galaţi 1-0 (1-0). A marcat Bobe, minutul 39.

Ştiinţa Miroslava – Sporting Lieşti 2-0 (0-0). Au marcat Marin, minutul 61, Sandu, minutul 90+1.

Sănătatea Darabani – KSE Târgu Secuiesc 3-3 (1-3). Au marcat Cărăbuş, minutul 5, Ghiorghiciuc, minutele 61 și 65, respectiv, Păun, minutele 15 și 24, Tushkan, minutul 39.

SCM Gloria Buzău – Foresta Suceava 4-0 (0-0). Au marcat Catană, minutul 57, Mihalache, minutul 58, Cazan, minutul 74, Asăvoaei, minutul 88.

Bucovina Rădăuţi – CSM Focşani 2-0 (1-0). Au marcat Cerlincă, minutul 26, Coroamă, minutul 76.

Clasament: 1. SCM Gloria Buzău – 38 puncte (un joc mai mult); 2. ACS Suporter Club Oțelul Galați – 32 puncte; 3. Știința Miroslava – 31 puncte; 4. Bucovima Rădăuți – 28 puncte; 5. Foresta Suceava – 21 puncte; 6. ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – 20 puncte; 7. CSM Focșani 2007 – 19 puncte; 8. Sporting Liești – 18 puncte; 9. KSE Tîrgu Secuiesc – 15 puncte; 10. Metalul Buzău – 13 puncte; 11. CSM Rîmnicu Sărat – 10 puncte; 12. Șomuz Fălticeni – 10 puncte; 13. CSM Pașcani – 8 puncte; 14. FC Botoșani 2 – 7 puncte; 15. Sănatatea Darabani – 7 puncte.