Serviciul Public Județean Salvamont Vrancea a primit, luni, documentul de acreditare a serviciului, în cadrul Conferinței Naționale Salvamont. Este vorba de Certificatul de acreditare și Certificatul de atestare care au fost înmânate oficial conducerii Salvamont Vrancea. ,,Prin parcurgerea procedurii complexe de evaluare din cadrul Asociației Naționale a Salvatorilor Montani din România, Serviciul Public Județean Salvamont Vrancea a obținut Certificatul de acreditare și Certificatul de atestare a capacității operaționale, care reprezintă recunoașterea capacității operaționale de intervenție pentru desfășurarea activității de prevenire a accidentelor montane și de salvare în munți”, se arată într-un comunicat remis presei de Salvamont Vrancea.
Procesul de acreditare a Salvamont Vrancea a urmărit modul de organizare, resursele materiale şi umane, pregătirea profesională specifică, bazele Salvamont, logistica, dotările, echipamentele necesare desfășurării în condiții bune a activității de salvare montană precum și a asigurării condițiilor necesare interconectării din punct de vedere funcțional a Serviciului Salvamont cu echipajele de sprijin din cadrul ISU, SMURD, Ambulanță şi Inspectoratului General al Aviației din România. ,,Obţinerea acreditării şi certificarea capacităţii operative de intervenţie reprezintă parte a procesului de profesionalizare a Serviciului Public Județean Salvamont și confirmă responsabilitatea cu care Consiliul Judeţean Vrancea abordează activitatea de salvare montană”, se arată în finalul comunicatului de presă al Salvamont Vrancea.