Baschet, Liga Națională – Focșănenii, la a patra victorie din șase meciuri!

Formația CSM Focșani 2007: Pop (8 puncte+14 recuperări+4 pase decisive), Petrișor (10+3+5), Kilgore (19+7+0), Cornelius (14+2+0), Crăciun (6+5+2), Olaru (7+1+2), Andrei Neguroiu, Toma, Amarghioalei (7+2+1), Ionuț Negoroiu (2+0+0), Bratosin, Miron.

Marcatori: Balmuș – 16, Kilgore – 19.

Recuperatori: Dragomir – 6, Pop – 14.

Pase decisive: Dudaș – 3, Petrișor – 5.

Blocaje: Dragomir – 2, Kilgore – 2.

Baschetbaliștii focșăneni de Ligă Națională au câștigat, miercuri seara, a patra oară în campionat din șase meciuri disputate. La București, în fața CS Agronomia,CSM Focșani 2007 s-a impus cu 73-60, pe sferturi, 18 -15, 18-25, 17-8, 20-12.

Partida din Sala Agronomia a fost mai dificilă decât arată scorul final. La pauză, gazdele aveau un avans de patru puncte, în urma unui al doilea sfert pe care și l-au adjudecat cu 25-18. A urmat, însă un al treilea sfert în care oaspeții și-au depășit net adversarii, însă ultima parte a întâlnirii, începută de la 48-53 lăsa deschis deznodământul partidei. Disputa a fost echilibrată până la 60-68, când oaspeții au înscris 2 puncte prin Alin Olaru și au închis jocul cu aruncarea de 3 puncte reușită de Cătălin Petrișor desprinzându-se la 13 puncte, diferență normală având în vedere prestația focșănenilor.

Baschetbaliștii antrenați de profesorii Petruț Mihai și Florin Munteanu au dovedit o spectaculoasă constanță: au înscris câte 18 puncte în două sferturi și în jurul acestui număr în celelalte două: 17, respectiv, 20 puncte, ceea ce relevă că echipa a ajuns la nivelul de experiență competițională și omogenitate care îi permite să-și dozeze efortul pentru a evita o cădere perdantă în ultimul sfert. Iar tabloul liderilor jocului îi arată pe oaspeți pe primul loc la trei indicatori, la cel de-al patrulea fiind egalitate. Altfel spus, a fost o victorie meritată a CSM Focșani 2007!

În urma celui de-al treilea meci câștigat în Capitală – precedentele două, cu Rapid și CN Aurel Vlaicu – CSM Focșani 2007 se află pe locul al treilea al clasamentului grupei C a campionatului Ligii Naționale.

Urmează în Sala Polivalentă, duminică, 11 noiembrie, de la ora 20:00, derbiul cu CSM Phoenix CSU Galați, ocupanta locului al doilea.