Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Judo – Laris Borș va lupta, astăzi, la Campionatul European!

Laris Borș, excepționalul judoka format la Focșani de senseii Stănică Grosu și Iulian Surlă, legitimat la CSM 2007, va concura astăzi, 2 noiembrie, la Campionatul European U 23 de la Gyor, în Ungaria. Laris va lupta la 60 kg., categorie la care a ocupat cu puțin timp în urmă locul al șaptelea la Campionatul Mondial de la Nassau, în Bahamas.

Aflat, ca ranking și ca valoare, între primii sportivi europeni ai categoriei – al treilea european la 60 kg. U 21 – multiplul campion al României se va afla printre protagoniștii categoriei sale –  așa cum a fost și la Nassau, și poate urca pe podium.      Va fi o categorie de vârstă mai mare, însă așa cum îl știu, Laris va da tot ce poate pentru a dovedi că ratarea intrării în zona locurilor pentru medalii la Campionatul Mondial U 21 a fost un accident și a obține rezultatul la care marea sa valoare îi dă dreptul!