Formații
CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Pătru, Rotaru, Posa, Moisă – 4 goluri, Popovici, Hagiu – 1, Miroiu – 3, Țuțu – 2, Hrimiuc – 5, Mocanu – 4, Rață – 3, Eros, Gramatic, Sladic.
Steaua – Stănescu, Babasafari – Răpciugă, Milosevic, Stavrositu, Johannson, Becheru, Roșu – 3 goluri, Georgescu – 5, Florea – 3, Vegar – 1, Kedso, Vujic – 2, Humet – 11, Bizău, Grbovic – 2.
CSM Focșani 2007 a jucat, luni seara, la Chiajna, primul din seria meciurilor foarte grele. Cele mai grele, adică, pentru că după Steaua urmează tot vârful ierarhiei handbalului românesc: CSM București, Potaissa Turda, Dinamo București. Focșănenii au intrat în acest segment de campionat cu agoniseala maximă posibilă, ceea ce este foarte bine. S-ar putea ca în malaxorul următoarelor meciuri să mai piardă puncte, așa cum s-a întâmplat în etapa a patra. Cu Steaua, focșănenii au jucat ca la carte mai bine de 40 de minute, în care au fost egalii galonaților lor adversari. Au avut o scurtă perioadă în care, după 17-17, nu au reușit să valorifice câteva atacuri, suficient ca steliștii, cu un Humet de neoprit, să se desprindă la 20-17. În față cu o forță handbalistică precum cea a vicecampionilor, oaspeților le-a fost foarte greu să recupereze și întâlnirea s-a încheiat cu un 27-22 care spune o altă poveste a meciului decât cea adevărată. CSM Focșani 2007 a jucat cu mult curaj, cu determinare, conștientă de propria valoare. A arătat că este una dintre formațiile bune ale Ligii Naționale, ce-și poate îndeplini obiectivul de intrare în play-off! Cu mai multă concentrare și încredere în ceea ce pot, handbaliștii Focșaniului, care beneficiază de o foarte competentă bancă tehnică, și de susținerea unui public de excepție, pot obține rezultate importante și cu cele mai bune echipe ale handbalului românesc!