Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Atletism: Claudia Prisecaru, încă două medalii: aur la tineret și bronz la senioare 5000 metri!

Claudia Prisecaru, sportiva de la CSM Focșani 2007, pregătită la Lotul Olimpic de Tineret de profesorul Cristian Orza, a încheiat Campionatul național de seniori și tineret cu trei titluri de campioană a României și o medalie de bronz.

În această seară, Claudia a luat, la ora 20:20, startul în cursa de 5000 de metri, pe care a încheiat-o pe locul al treilea, după senioarele Ancuța Bobocel și Roxana Bîrcă, dar a fost cea mai bine clasată dintre sportivele de la tineret. Ceea ce înseamnă al treilea său titlu de campioană după cele de la tineret și senioare la 3000 metri obstacole!

Atleta focșăneană a acoperit cei 5000 metri în 16:37:91. Cu un minut mai bun decât cel mai bun timp al ei de până acum și cu mai puțin de un minut peste baremul pentru Campionatul European.