Elevii vrânceni care au media 10 la examenul de Evaluare Națională și Bacalaureat vor fi premiați de Guvernul României. Cei cu 10 la Evaluarea Națională vor primi câte o mie de lei, iar absolvenții de liceu câte 3 mii de lei fiecare.
La Evaluarea Națională au obținut medii de 10 următorii elevi: Marius Tudor Zaharia, absolvent al Școlii Duiliu Zamfirescu, Gabriela Porumb, absolventă a aceleiași unități, Elena – Cristiana Miloș, absolventă a Școlii Gimnaziale Ion Basgan Focșani, și Sabina – Alina Prodan, absolventă a Colegiului Național Emil Botta din Adjud. Au terminat examenul de Bacalaureat cu media 10: Andreea Dumitrașcu, Raluca Elena Pleșa-Pătrășcan, Alina Andreea Ardeleanu, Alina-Mădălina Pavel, toate absolvente ale Colegiului Cuza, și Alexandra Iancu, Alina-Teodora Măciucă, Bianca-Elena Marin și Ștefania Frunză, absolvente ale Colegiului Unirea, și Ioana – Antonia Lorenț, absolventă a Colegiului Emil Botta Adjud.
„Absolvenții care au obținut media 10 la Evaluarea Națională a elevilor de clasa a VIII-a (EN VIII) și la examenul național de Bacalaureat (inclusiv sesiunea specială și Bacalaureatul bilingv) din acest an vor primi stimulente financiare, în semn de apreciere a performanțelor realizate. Potrivit unei hotărâri adoptate astăzi (ieri-n.r.) de Guvern, sumele acordate sunt în valoare de 1.000 de lei pentru fiecare absolvent care a obținut media 10 la Evaluarea Națională, respectiv de 3.000 de lei pentru fiecare absolvent de liceu care a obținut media 10 la examenul național de Bacalaureat 2018. Vor beneficia de aceste stimulente 345 de absolvenți de clasa a VIII-a care au finalizat EN VIII cu media 10, respectiv 139 de absolvenți de clasa a XII-a care au încheiat cu media generală 10 examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2018. Susținerea copiilor și tinerilor capabili de performanțe școlare înalte este un obiectiv al politicilor educaționale promovate de Guvern în acord cu Programul de Guvernare 2017-2020 unde, în Capitolul Politici în domeniul educației, sunt prevăzute măsuri pentru dezvoltarea și implementarea programelor de stimulare a performanței adresate elevilor cu potențial deosebit”, au transmis reprezentanții Ministerului Educației Naționale.