Joi, 8 martie 2018, un grup de 8 persoane private de libertate din cadrul Penitenciarului Focșani vor susține un spectacol de muzică, poezie și teatru, dedicat doamnelor de la Căminele pentru persoane vârstnice din Focșani și Fitionești. Cu această ocazie, deținuții vor oferi doamnelor prezente câte o felicitare și un mărțișor, confecționate manual în cadrul atelierului de creație.
Semnificația zilei de 8 Martie pentru persoanele private de libertate este similară rezonanței acestei zile dincolo de zidurile unei unități de detenție, întrucât femeia este o prezență activă în viața tuturor. Impactul pozitiv asupra persoanelor private de libertate, diversitatea și însușirea de noi cunoștințe, duc la dezvoltarea comportamentelor prosociale față de semeni.
Comisar de penitenciare Georgeta Gură, purtător de cuvânt Penitenciarul Focșani