Echipa pirotehnică din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani a intervenit marți în satul Voetin, comuna Sihlea, pentru a ridica opt proiectile explozive calibru 85 mm. Muniția a fost descoperită de un localnic, pe un teren din apropierea localității. Aceasta a fost transportată în condiții de siguranță la depozitul special amenajat, în vederea distrugerii, după cum a precizat plt maj Florin Olaru, purtătorul de cuvânt al ISU Vrancea. Săptămâna trecută, echipa pirotehnică din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani a intervenit tot în satul Voetin, comuna Sihlea, pentru a ridica trei proiectile calibru 100 mm și un proiectil calibru 76 mm.