Dosar penal pentru deșeuri periculoase
La data de 2 februarie a.c., ora 22.00, polițiștii din cadrul Secției 6 Nănești au depistat pe DN 23, un bărbat, din comuna Slobozia Bradului, în timp ce conducea o autoutilitară și transporta 13 acumulatori auto uzați, fără a deține autorizație de transport a deșeurilor periculoase.
Întreaga cantitate a fost indisponibilizată și lăsată în custodie unei societăți comerciale autorizate, în vederea continuării cercetărilor.
În cauză a fost întocmit dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ,,neluarea sau nerespectarea măsurilor obligatorii în desfășurarea activităților de colectare, tratare, transport valorificare și eliminarea deșeurilor periculoaseââ conform Legii 211/2011.
Biroul de presă al IPJ Vrancea, 3 februarie 2018