Un cutremur de 3,4 gradepe Richter a fost înregistrat în noaptea de vineri spre sâmbătă în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Potrivit Institutului Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP), cutremurul s-a produs la o adâncime de 124,4 kilometri, la ora 3.00.
„Institutul Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP) transmite: În ziua de 03/02/2018 la ora 03:00:26 (ora României) s-a produs în Zona seismică Vrancea, județul Buzău un cutremur cu magnitudinea 3.4 pe scara Richter, la adâncimea de 124.4km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: Nehoiu (14km), Covasna (44km), Întorsura Buzăului (46km), Mizil (49km), Vălenii de Munte (51km)”, transmite INCD
UPDATE!!!
Un al doilea cutremur s-a produs sâmbătă în județul Buzău, zona seismică Vrancea. A avut magnitudinea de 2,6 grade pe Richter și s-a produs la oadâncime de 95,7 kilometri. „În ziua de 03/02/2018 la ora 08:50:12 (ora României) s-a produs în Zona seismică Vrancea, județul Buzău un cutremur cu magnitudinea 2.6 pe scara Richter, la adâncimea de 95.7km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: Nehoiu (30km), Buzău (44km), Mizil (50km), Râmnicu Sărat (55km), Covasna (56km)”, transmite INCDFP.