Casa Corpului Didactic (CCD) „Simion Mehedinți” este „călcată” de Corpul de Control al Ministerului Educației Naționale (MEN), zilele acestea. Potrivit informațiilor furnizate de inspectorul școlar general, profesorul Dorin Cristea, reprezentanții MEN au venit într-un control de rutină și vor verifica activitatea CCD cu privire la cursurile de formare susținute în anul 2017. „Domnii de la Corpul de Control au venit de astăzi (luni-n.r.) la CCD. Mâine (azi-n.r.) o să am o întâlnire cu ei. Din câte știu, este un control de rutină privind cursurile de formare din anul 2017″, ne-a declarat profesorul Dorin Cristea, inspector școlar general. Potrivit unor surse, reprezentanții Ministerului Educației ar verifica o serie de neconcordanțe în implementarea unor proiecte derulate de CCD.
Directoarea CCD Vrancea, profesoara Aurelia Neagu, nu a putut fi contactată pentru a ne spune ce documente au cerut spre verificare profesorii din Corpul de Control al MEN. Aceștia vor rămâne la Focșani până în data de 2 februarie. Printre proiectele CCD din 2017 se află și cel care a creat un adevărat „tsunami” între Inspectoratul Școlar Județean Vrancea și Primăria Orașului Mărășești