Ediția: Duminică 12 Mai 2024. Nr. 6621

„Cupa Vrancei Stan Gheorghiu” a avut, sâmbătă, 13 ianuarie, partidele etapei a patra, penultima dinaintea semifinalelor. Etapele anterioare limpeziseră în cea mai mare parte apele în cele două grupe, rămânând de lămurit dacă Zandeea Trade Sanorom Bolotești va obține cu anticipație ultimul bilet pentru penultimul act al Cupei sau Green Garden Odobești va rămâne să-și joace șansa în și în etapa a cincea. A câștigat echipa Boloteștiului, care a arătat că nu degeaba a jucat și a acumulat experiență de concurs la nivel înalt, în Liga Campionilor, este adevărat, cu un lot, acum, schimbat în bună parte.

Cum a fost sâmbătă, la Polivalentă:

Grafit Décor – Tractorul Nănești 9-1 (3-0)
Grafit Décor: Mihai Mirică – Daniel Oltianu, Florin Nistor, Iulian Boris Niță, Florentin Mănăilă, Adrian Oltianu, Cristian Căldăraru, Sorin Popa.
Tractorul Nănești: George Radu, Vasile Apostol, Cristian Ichim, Cătălin Dumitrache, Silviu Feraru, Narcis Jujău, Eduard Aldea, Lucian Apostol, Sorin Bănică, Julian Papuc, Adrian Apostol, Ionel Petrea.
Evoluția scorului: 1-0, Florentin Mănăilă; 2-0, Adrian Oltianu; 3-0, Adrian Oltianu; 4-0, Florentin Mănăilă; 5-0, Cristian Căldăraru; 5-1, Vasile Apostol; 6-1, Sorin Popa; 7-1, Florentin Mănăilă; 8-1, Cristian Căldăraru; 9-1, Sorin Popa.
Tractorul Nănești nu a rezistat mult timp în fața puternicei formații a Grafit Décor, manageriată de Cristi Petrea, chiar dacă aceasta a fost lipsită de câțiva dintre cei mai buni jucători ai săi. Cristian Căldăraru a fost stăpânul mijlocului terenului, pe benzi Adrian Oltianu și Florentin Mănăilă au măcinat continuu rezistența advesarilor și au finalizat cu exectitate iar în finalul meciului, revenit pe teren după o lungă absență, Sorin Popa a marcat de două ori. Așa a fost scrisă istoria unui meci care a avut la start o favorită certă! Fotbaliștii Năneștiului vor, sunt foarte determinați, dar la sală nu reușesc să fie la fel de buni cum sunt la iarbă în Superliga Altdorf Tehnik.

Steaua Focșani – Flacăra Urechești 7-3 (3-0)
Steaua Focșani: Cosmin Trifan, Cosmin Milea, George Petculescu, Lucian Nistoroiu, Ionel Zimbru, Andrei Ciornei, Laurențiu Bălosu, Marian Alexandrescu, Marius Baniță, Viorel Mihăilă, Florin Fiță, Paul Morărescu.
Flacăra Urechești: Adrian Munteanu – George Matei, Alin Dascălu, Gabriel Cosma, Cătălin Roșu, Cătălin Coșereanu, Claudiu Tomulescu, Costel Vlădoiu, Alexandru Voicu, Manuel Tudorache, Silviu Grăjdan.
Evoluția scorului: 1-0, Laurențiu Bălosu; 2-0, Laurențiu Bălosu; 3-0, Andrei Ciornei; 3-1, Cătălin Roșu; 4-1, Cosmin Milea; 5-1, Florin Fiță; 6-1, Laurențiu Bălosu; 6-2, George Matei; 6-3, George Matei, 7-3, Marius Baniță.
Flacăra Urechești și-a propus din startul conmpetiției să-și țină jucătorii în priză dându-le posibilitatea să joace și pe timpul iernii, în perspectiva sezonului de iarbă. Are evoluții apreciate, propune câțiva jucători talentați, este o formație plăcută ca prestație pe tarenul din Polivalentă. Sâmbătă a marcat un prim gol după o combinație de la corner între poneii Alin Dacălu și Cătălin Roșu, cu primul la serviciu, celălalt la finalizarea reușită printr-o execuție rafinată, cu călcâiul din gura porții. Celelalte două goluri ale Urecheștiului au fost marcate spre final de meci, când au adus scorul la 6-3. Steaua nu a avut la teren mai mulți jucători importanți, însă Laurențiu Bălosu, Andrei Ciornei și Cosmin Milea au făcut foarte bine ceea ce știu – construiesc și marchează. Steliștii au stăpânit jocul în majoritatea timpului și au câștigat fără dubii!

Atletico Textila – Progresul Focșani 4-1 (1-1)
Atletico Textila: Lucian Vânt De Vară, Bogdan Găneț, Ionuț Dughiană, Nicușor Corhană, Narcis Ilie, Mădălin Ichim, Alex Mărtinescu,Mihai Mocanu, Robert Chitroceanu.
Progresul Focșani: Dan Bondarenco, Marian Savin, Valentin Alexe, Laurențiu Neculai, Elvis Ionel, Lucian Dediu, Bogban Șotîrcă, Mădalin Marin, Ciprian Èšîrlea, Marius Botezatu.
Evoluția scorului: 1-0, Alex Mărtinescu; 1-1, Marian Savin; 2-1, Mihai Mocanu, 3-1, Mihai Mocanu, 4-1, Narcis Ilie.
Progresul Focșani și-a făcut obișnuitul joc de pase cu valorificarea situațiilor favorabile oferite de joc, dar Atletico Textila a fost mult mai activă, mai proaspătă și și-a surpins adversara cu șuturi puternice de la distanță, din care au și rezultat golurile ce au făcut diferența.

Zandeea Trade Sanorom Bolotești – Green Garden Odobești 5-4 (1-2)
Zandeea Trade Sanorom Bolotești: Alex Buchidău – Florin Stanciu, Marian Covaci, Valentin Ioniță, Andrei Crăciun, Andrei Turcu, Miodrag Păun, George Carabă, Cătălin Voinea, Mihai Burdujel.
Green Garden Odobești: Cosmin Savatin, Ionuț Zăgan, Costel Chiriță, Ionuț Nichita, Emil Nichita, Ovidiu Iacob, Vlăduț Balaci, Silviu Palade, Robert Cazan, Alin Bratu.
Evoluția scorului: 0-1, Costel Chiriță; 0-2, Silviu Palade; 1-2, Andrei Turcu; 2-2, Florin Stanciu; 2-3, Ionuț Nichita; 3-3, Marian Covaci; 3-4, Costel Chiriță; 4-4, Florin Stanciu; 5-4, George Carabă.
Formația Boloteștiul a câștigat derbiul au Green Garden Odobești la capătul unui meci spectaculos, cu răsturnări de scor ce au ținut în balanță deznodământul până la final. Odobeștiul a început mai bine și, în minutul 18,00, avea 2-0 după ce marcaseră Chiriță, din lovitură liberă și Palade, care transformase în gol centrarea ideală a aceluiași Chiriță. În minutul 22, Andrei Turcu a redus din handicap, iar când mai erau 30 de secunde din prima repriză, Florin Stanciu a făcut 2-2, scor în acord cu ceea ce s-a întâmplat în joc. În minutul 12,00 al reprizei a doua, Ionuț Nichita a readus în avantaj Green Garden, însă peste două minute o combinație de mat între Stanciu și Covaci l-a pus pe cel de-al doilea în postura de marcator. Peste alte patru minute, Chiriță și-a făcut datoria și s-a scorul a devenit 3-4, Stanciu a egalat în minutul 20,00, iar două minute mai târziu George Carabă a înscris golul ce avea să fie al victoriei. Și până atunci Boloteștiul și Odobeștiul oferiseră publicului un joc aspru, dar după 4-5 au început să fie depășite mai acut limitele regulamentului. În consecință, Ionuț Aldea și Petrică Boghici au arătat cartonașe galbene, apoi, roșii, ultimul lui Marian Covaci. Cu un om mai puțin, Zandeea Trade Sanorom Bolotești a rezistat în ultimele două minute atacurilor adverse, a câștigat derbiul și luat un avans important în disputa pentru un loc în semifinale.