Un cutremur cu magnitudinea de 3,3 grade pe scara Richter s-a produs în această seară (marți), în județul Vrancea, potrivit Institutului Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul a avut loc la o adâncime de 127 kilometri. „În ziua de 26/12/2017 la ora 17:18:27 (ora României) s-a produs în Zona seismică Vrancea, județul Vrancea un cutremur cu magnitudinea 3.3 pe scara Richter, la adâncimea de 127 km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: Odobești (40km), Panciu (46km), Onești (52km), Râmnicu Sărat (52km), Focșani (53km)”, transmite INCDFP.
Un alt cutremur a fost înregistrat pe 24 decembrie, în județul Buzău, zona seismică Vrancea, având 3,2 grade pe Richter. De asemenea, și pe 23 decembrie a fost cutremur în județul Vrancea, având 2,6 grade pe scara Richter.