Luni 6 Mai 2024. Nr. 6617

Fotbal, Liga a III-a: Focșănenii au ratat șansa primei victorii în campionat! AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Focșani 2007 2-1 (0-1)

CSM Focșani 2007 a început partida în formula: Lazăr – Dediu, Beșa, Parlac, Mihai – Lupu, Chivu, Valentin Ion, Pădineanu – Zaharia, Pasăre. În repriza a doua Săpunaru l-a înlocuit pe Chivu, Predoiu pe Valentin Ion, Budeanu pe Zaharia, iar Remus Popa pe Mihai.
AFC Odorheiu Secuiesc: Filip – Balazi, Szekely, Tank, Peter – Radics, Csifo, Modru, Ribarics – Czmbalmoș, Katona. Rezerve: Sebestyen, Szabo, Czik, Ghyorgydek.

CSM Focșani 2007 a suferit, sâmbătă, 16 septembrie, prima înfrângere într-un meci oficial de la reînființarea din august 2016! În etapa a patra a Campionatului Ligii a III-a, focșănenii au întâlnit în deplasare AFC Odorheiu Secuiesc. Rezultatul final este departe de a reflecta raportul situațiilor de gol ale fiecărei formații, pentru că oaspeții au fost de mai multe ori mai aproape de a marca și de a pleca de la Odorheiu Secuiesc învingători!
Ca și în meciurile de până acum, formația pregătită de Vasile Burgă și Adrian Toma a ajuns ușor în poziții de finalizare, însă jucătorii oaspeți ori au șutat mingea pe direcția portarului ori pe lângă poartă!
Pentru focșăneni, partida a început foarte bine, cu Pasăre deschizând scorul în minutul 6 în urma unei acțiuni personale pe dreapta, încheiată cu primul gol din acțiune în Liga III-a pentru puternicul vârf al Focșaniului! În minutul 15, Lupu a primit de la Pasăre, dar mingea șutată de el s-a dus pe lângă poartă dintr-o poziție favorabilă. În minutul 23, Lupu i-a întors serviciul lui Pasăre al cărui șut a fost apărat de Filip. În minutul 33, gazdele, după o fază de atac prelungită, au avut în față un Lazăr al cărui reflex de senzație a deviat mingea în corner. Focșănenii puteau să desprindă la două goluri și după combinția de mat dintre Lupu și Pasăre, cu pas înapoi pentru Zaharia, mingea reluată de puștiul Focșaniului de la 12 metri găsindu-l pe traseu de Filip!
Oaspeții au început partea a doua a meciului cu câteva mare erori în apărare, la capătul cărora, în minutul 50, Csifo a egalat, iar în minutul 60 golgeterul gazdelor, Ribarics, și-a dus echipa în avantaj: 2-1! Între cele două goluri ale gazdelor, în minutul 57, Pasăre trimisese pe lângă poartă după ce scăpase spre poarta lui Filip, ca și la golul din minutul 6!
Fără a excela, oaspeții au mai ajuns în situații de gol în minutul 68, când Filip a respins mingea șutată puternic de Pasăre de la 20 de metri, în minutul 75, când Lupu a scăpat singur spre poarta adversarilor, în minutul 84, când mingea lovită cu capul de Predoiu din careu a șters transversala și în ultimul minut al partidei când, după o combinație cu Lupu, același Predoiu a șutat puternic, dar Filip a respins!
Gazdele au avut singura lor situație de gol de după ce au preluat conducerea abia în minutul 85, când Lazăr a apărat cu siguranță.
Cu atâtea situații de gol nefinalizate, CSM Focșani 2007 a ratat șansa de a câștiga în fața unei formații accesibile! De vină poate fi și oboseala jucătorilor de după meciul de Cupă de miercuri, cu CSM Rîmnicu Sărat, câștigat cu 3-1!
În etapa următoare, sâmbătă, 23 septembrie, pe Milcovul va veni învinsa cu 5-0 de CSM Focșani 2007 în Cupa României, Metalosport Galați.

Rezultatele etapei

Aerostar Bacău – CSM Pașcani 3-0 (2-0). Au  marcat Dima (15), Artenie (38), Gheorghiu (83).
Metalosport Galați – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-3 (1-1). Au marcat Misăilă (45), respective, Jakab (39), Barna (50), Hodgyai (77).
Olimpic Cetate Râșnov – CSM Roman 3-0 (0-0). Au marcat Popa (49, 70), Manole (55).
Sporting Liești – KSE Târgu Secuiesc 2-2 (2-0). Au marcat Iancu (14), Voicu (24), respectiv,  Babei (55), Gazda (90).
AFC Hărman – Sănătatea Darabani 4-0 (1-0). Au marcat Stîngă (51, 80), Mitrică (60), Celmare (87).
AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Focșani 2-1 (0-1). Au marcat Csifo (50), Ribarics (60), respectiv, Pasăre (6).
Suporter Club Oțelul Galați – Bucovina Rădăuți 2-0 (1-0). Au marcat Muscă (20), Quintao (84)                                                                                                                                             Avântul Valea Mărului a stat.
Clasament: 1. Suporter Club Galați – 10 puncte; 2. AFC Hărman – 10 puncte; 3. Aerostar Bacău- 8 puncte; 4. CSM Roman – 7 puncte; 5. AFC Csikszereda Miercurea Ciuc – 7 puncte; 6. AFC Odorheiu Secuiesc – 6 puncte; 7. Olimpic Cetate Râșnov – 6 puncte; 8. KSE Târgu Secuiesc – 5 puncte; 9. Sporting Liești – 4 puncte; 10. Avântul Valea Mărului – 4 puncte; 11. CSM Focșani 2007 – 3 puncte; 12.  Sănătatea Darabani – 1 punct; 13 – Bucovina Rădăuți – 0 puncte; 14. CSM Pașcani – 0 puncte; 15.  Metalosport Galați – 0 puncte.
Sporting Liești are șase puncte penalizare prin deciziile Comisiei de Disciplină și Etică din 12.07.2017, 26.07.2017 și 16.08.2017