Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Judo – Cadetul Mircea Tomescu, la 20 de secunde de locul III la Cupa Europeană!

Mircea Tomescu, unul dintre cei mai talenți și valoroși judoka din țară la cadeți, elevul senseiului Dumitru Sandu Zisu, a fost la 20 de secunde de medalia de bronz a cetegoriei 50 kg. la Cupa Europeană pentru cadeți care a avut loc la Ploiești, sâmbătă, 6 mai și duminică, 7 mai. Mircea a încheiat pe locul al cincilea după ce, în meciul pentru locul al treilea l-a condus clar pe turcul Berat Bahadir, dar accidentat, cu 20 de secunde înainte de final, nu a mai rezistat și a renunțat la luptă. Până atunci, campionul României câștigase întâlnirile cu Yunus Beran Celik din Turcia, Yuri Israelian din Armenia, pierduse la Furkun Cinci din Turcia iar în recalificări îi întrecuse pe Eduard Shtefanesa din Ucraina și pe Ermihan Karahan, din Turcia.
Profesorul lui, Dumitru Sandu Zisu, mi-a declarat că „Mircea s-a comportat excepțional. A câștigat la sportivi valoroși, i-a bătut rău, dar în meciul pentru locul al treilea a avut ghinionul să se lovească la picior, nu și-l mai putea aduce în față. În aceste condiții, am preferat să iasă pentru a nu se accidenta mai tare! Mai cu seamă că peste două săptămâni va merge în Polonia, la o etapă de Cupă Europeană!”