O elevă de la Colegiul Economic Mihail Kogălniceanu a câștigat cea de-a VIII-a ediție a Festivalului Național de muzică francofonă Francochanson, secțiunea liceu. Este vorba de Alexandra Andreea Necula, din clasa a XI-a, potrivit unui comunicat transmis de profesoara Sonica Dărmănescu, de la Colegiul Economic.
„La ediția a VIII-a a Festivalului Național de muzică francofonă Francochanson, organizat de Centrul Cultural Francofon Buzău în parteneriat cu Institutul Francez din România, Ambasada Franței, Agenția Universitară a Francofoniei, Delegația Wallonie-Bruxelles, ASBL Jeunes en Roumanie, în perioada 24-26 martie 2017, câștigătoare la secțiunea liceu a fost eleva Necula Alexandra Andreea din clasa a XI-a de la Colegiul Economic «Mihail Kogălniceanu» din Focșani, prof. coordonator Pora Carmen. Alexandra va reprezenta regiunea de Sud-Est la Festivalul Internațional «Chants, Sons sur scène » care va avea loc în luna mai 2017 la Baia Mare”, se arată în comunicat.