Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

Formația CSM Focșani 2007: Lazăr – Dumitriu, Mitală, Grama, Chivu – Lupu, Valentin Ion, Dorinel Popa, Pădineanu – Predoiu, Pasăre. Au intrat după pauză Alexandru Duca, Remus Popa, Negrea, Tîrcă, Apenciucesei, Salaoru, Manu.
Liderii campionatelor din două județe vecine s-au întâlnit, miercuri, 22 februarie, de la ora 16.00, într-o partidă de verificare pe terenul sintetic din Buzău. Metalul, echipa gazdă, a primit vizita focșănenilor de la CSM 2007 iar cele două formații au făcut un foarte bun joc de pregătire. Întâlnirea s-a încheiat cu 1-2  după ce la pauză era 1-1. A fost un meci cu faze de fotbal de calitate, cu multe situații de poartă și cu intervenții ale portarilor care au anulat situații de gol foarte promițătoare. Focșănenii au început mai bine și, în minutul 4, Valentin Ion a trimis mingea în bară din lovitură liberă, pentru ca în minutul 8 Ștefan Pădineanu să șuteze imparabil de la 22de metri și să deschidă scorul: 0-1! În minutul 25, Lungoci a egalat din penalty iar peste trei minute, același jucător a șutat razant cu transversala! În minutul 32, Ștefan Lupu a scăpat singur cu portarul advers, dar nu l-a putut învinge, fază repetată în minutul 44 la poarta cealaltă, unde Lazăr a deviat pe lângă poartă mingea plecată din piciorul lui Lungoci. În repriza a doua, buzoienii au avut o șansă de gol, dar Lazăr a scos mingea șutată de incisivul Lungoci, iar oaspeții au înscris golul victoriei prin Dan Negoiță, în minutul 80, când vârful Focșaniului a sprintat spre poartă, a depășit fundașii adverși și din plin fuleu a șutat în gol pe lângă portarul Metalului.