Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

CSM Focșani 2007 – CSU Danubius Galați 26-25 (15-11)
Formația CSM Focșani 2007: Marocico, Rusu, Ungureanu – Popa – 2 goluri, Mocanu – 1, Cadar – 3, Smeu – 1, Voinea, Rotaru – 1, Gramatic – 1, Ragea – 3, Eros – 1, Vasilache, Moroiu – 5, Năstăsie – 8, Nelu.

Handbaliștii CSM Focșani 2007 s-au despărțit, aseară, în Sala Polivalentă, cu victorie de publicul lor, care i-a adoptat ca echipă. S-au despărțit cu victorie de unul dintre cele mai frumoase publicuri de sporturi de sală din țară! În ultimul său joc pe teren propriu din ediția de campionat 2015-2016, CSM Focșani 2007 a câștigat în fața gălățenilor de la CSU Danubius. A fost o victorie așteptată, în ordinea firii, dacă ne raportăm la ceea ce s-a întâmplat în acest campionat între cele două formații, intrate împreună în Liga Națională în vara trecută. Dar a fost o victorie foarte greu obținută, după un meci aspru, cu multe episoade de duritate puțin obișnuită, cu oaspeții în avantaj net din această perspectivă, așa cum se întâmplă mai mereu când gălățenii vin în Polivalentă.

Ca și în partida cu ploieștenii, focșănenii au început neconvingător, însă au ținut cârma jocului – și a scorului, conducând în permanență în prima repriză. După ce au egalat la 1 și la 2, elevii profesorului Viorel Ciubotaru au avut 6-3, apoi s-a făcut 9-8, după care s-au distanțat până la 15-11, cât a fost la pauză. Repriza a doua a debutat cu gol pentru gazde, diferența s-a dus la cinci goluri, scor 16-11, însă după 13 minute de joc de după pauză gălățenii au egalat: 19-19, pe fondul prea multor ratări ale focșănenilor – ca și în prima repriză de altfel, ca și al unor decizii aiuritoare ale arbitrilor – prea multe în defavoarea Focșaniului, pe tot parcusul meciului. Când gălățenii au marcat pentru 19-21, apoi, pentru 22-25, cât era scorul în minutul 54, părea că totul se năruie pentru gazde! Însă câteva intervenții foarte bune ale lui Rusu i-au pus pe focșăneni pe contre, din care aceștia au și ratat, dar au și înscris golurile cu care au câștigat: 26-25! Echipa a luptat încă o dată, până la capăt, jucătorii s-au bătut până la epuizare și și-au apărat șansa de a juca la baraj!
Sâmbătă, de la ora 17.00, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, cu Energia Tîrgu Jiu.
În celelalte partide ale etapei: CSM Ploiești – Energia Tîrgu Jiu 30-22 și HC Valui – HCM Minaur Baia Mare 31-27.
    Clasament: 1. Energia Tîrgu Jiu – 36 puncre; 2. HC Vaslui – 33 puncte; 3. HCM Baia Mare – 33 puncte; 4. CSM Focșani 2007 – 29 puncte; 6. CSU Danubius Galați – 1 punct.