Un copil de 14 ani este cercetat de polițiștii focșăneni pentru furt. El este bănuit că a furat două telefoane mobile dintr-o mașină lăsată neasigurată pe o stradă din Focșani. Păgubitul, un bărbat de 50 de ani, din Panciu, a lăsat mașina descuiată pentru scurt timp, iar când s-a întors la autoturism a constatat că nu mai are telefoanele.
Omul a sunat imediat la poliție, iar în urma verificărilor făcute de polițiștii de la Poliția municipiului Focșani a fost identificat principalul suspect. Asupra lui s-au găsit și cele două telefoane furate. „La data de 2 februarie a.c., ora 12.30, polițiștii focșăneni au fost sesizați de un bărbat, de 50 ani, din orașul Panciu, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-ar fi sustras două telefoane mobile din interiorul autoturismului proprietate personală, în timp ce staționa cu portierele neasigurate pe o stradă din municipiul Focșani. În urma verificărilor efectuate cu operativitate de polițiști, a fost depistat un minor în vârstă de 14 ani, din localitate, principalul bănuit de săvârșirea faptei. Bunurile sustrase au fost recuperate și predate persoanei vătămate. În cauză a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate în vederea documentării întregii activități infracționale”, se arată într-un comunicat al IPJ Vrancea.