Ediția: Luni 13 Mai 2024. Nr. 6622

Futsal – Liga I: An încheiat cu un eşec dur

Gruparea de futsal din Liga I Galactic Focșani și-a încheiat aventura de toamnă-iarnă cu un eșec la scor, 8-0 (3-0). În partida din weekend, cu FK Od. Secuiesc, gruparea de pe Milcov a început cu un gol primit după un minut și 32 de secunde de joc, dar în următoarele minute au lăsat impresia că risipa lor de efort îi va răsplăti cu goluri. Nu a fost să fie așa pentru că oaspeții au lovit simplu și nemilos. La pauză a fost 0-3, dar gazdele au risipit câteva mari situații de gol, la care au ajuns după faze muncite și, chiar, bine construite. Repriza a doua a început ca și prima, cu gol al adversarilor după doar un minut de joc, iar ceea ce a urmat până la final a fost un festival de goluri și ratări ale celor de la Od. Secuiesc care a înscris de alte patru ori și a dus scorul la 8-0.
Galactic Focșani a jucat cu: Ciobotaru, Nistor, Sergiu Sava, Lupu, Duca, Munteanu, Ilaș, Răzvan Sava, Dumitriu. Gruparea de pe Milcov a încheiat 12 runde din Liga I cu un bilanț negativ: o victorie, 11 înfrângeri, golaveraj 13-88. Pe 24 ianuarie 2016, Galactic Focșani ar urma să joace pe teren propriu cu Autobergamo Deva. Asta, dacă echipa de pe Milcov se va prezenta la meci, din cauza problemelor financiare pe care le are în acest moment.