Ediția: Marți 28 Mai 2024. Nr. 6635

Euromania Dumbrăveni este în turul III al Cupei României la fotbal

Formația de fotbal Euromania Dumbrăveni a promovat în turul al treilea al Cupei României! Este o frumoasă performanță pe care au reușit-o câștigătorii din Vrancea ai Cupei la capătul unui meci captivant, încheiat după lovituri de departajare, 6-4 (1-1, 2-2) în fața echipei Avîntul Valea Mărului (Galați). Formația pregătită de profesorul Daniel Bănică a reușit pe terenul din Dumbrăveni, miercuri după amiază, un joc foarte bun în fața unei formații gălățene care îl are în componență pe excelentul Curteanu, fostul mijlocaș al CSM Focșani. Gazdele au deschis scorul prin Dănuț Lechea, în minutul 20, oaspeții au egalat în minutul 40 și scorul a rămas nemodificat până la finalul celor 90 de minute regulamentare. În partea a doua a prelungirilor, Sorin Săpunaru a șutat formidabil mingea a lovit sub bară, a ricoșat în spatele portarului advers și a intrat în gol pentru 2-1. La ultima acțiune din prelungiri, gălățenii au egalat la 2 și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.
    Gazdele au înscris, pe rând prin Stanciu, Panaitescu, Niță, a ratat Mihăilă pentru ca Săpunaru să pună punct meciului transformând impecabil lovitura de la11 metri. Dumbrăveniul merge mai departe pentru că oaspeții rataseră de două ori. Formația Euromaniei: Sava – Săpunaru, Negoiță, Busuioc, Pasăre – Niță, Rodinel Stan, Tîlvăr – Tîrcă, Lechea, Mihăescu. Au mai jucat Stanciu, intrat în locul lui Tîlvăr, Lera, în locul lui Stan, Panaitescu, în locul lui Pasăre și Mihăilă, în locul lui Mihăescu. La finalul meciului, antrenorul Daniel Bănică, foarte mulțumit de jocul echipei sale și de rezultat, a adresat, felicitări jucătorilor pentru dăruirea și ambiția cu care au jucat și pentru că au arătat că sunt fotbaliști de calitate. Turul al treilea al Cupei României, la care vor participa cele 21 de echipe calificate din faza a doua, plus 31 echipe (restul de cluburi rămase din Liga a 3-a), este programată să aibă loc miercuri 12 august, de la ora 17.30.