Judoka de la LPS-CSŞ Focşani, medaliaţi la Campionatul Naţional

În perioada 10-12 iulie municipiul Arad a devenit capitala judo-ului din România. Motivul? Municipiul care se află la limita regiunilor istorice Crișana și Banat a găzduit Etapa Finală a Campionatului Național Individual pentru copii Under 12 și Under 13. Delegația de la LPS-CSÅž Focșani a cuprins mai mulți concurenți, calificați în urma etapei pe euroregiuni. Åži de această dată, școala de judo vrânceană și-a reconfirmat valoarea, iar cinci judoka au urcat pe podium, trei dintre sportivi devenind campioni naționali, după ce au cucerit medaliile de aur.
Pe prima treaptă a podiumului au urcat la Under 12 Robert Iamandi (categoria 30 kilograme), Dennis Stoica (categoria 46 kilograme) și Tiberiu Caba (categoria +60 kilograme), iar Bogdan Timciuc (categoria 30 kilograme) a obținut medalia de argint. La categoria de vârstă Under 13, Fabrizio Mucenica a cucerit medalia de bronz la categoria 66 kilograme, iar Alex Sîrbu (categoria 30 kilograme) s-a clasat pe locul 5. Judoka focșăneni sunt antrenați de Dumitru Zisu, Stănică Grosu, Iulian Surlă și Marinel Palade. „Comportarea acestor sportivi este meritorie și dătătoare de speranțe, în condițiile în care cei mai mulți dintre ei s-au aflat la prima lor competiție majoră”, a afirmat Stănică Grosu, președintele Asociației Județene de Judo Vrancea.