Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

O medalie de argint şi una de bronz la Europenele de judo cadeţi

România a cucerit două medalii, una de argint și una de bronz, la Campionatele Europene de judo pentru cadeți de la Sofia, și a ocupat locul 15 în clasamentul pe medalii. Vineri, Lidia Marin a câștigat argintul la categoria 40 kg, iar Vlad Luncan a cucerit medalia de bronz la categoria 50 kg. Tot vineri, Cătălin Mircea Mînzăteanu (60 kg), Mihaela Chiss (44 kg) și Paula Gliga (52 kg) au ocupat locul 9.
Pentru România au mai concurat Marius Constantin (55 kg), Florin Selea (60 kg), Adrian Stoica, Răzvan Bodea (ambii la 66 kg), Georgiana Ioniță (44 kg) și Cătălina Åžchiopu (52 kg). Delegația noastră a fost formată din 20 de sportivi, iar sâmbătă cea mai bună clasare a unui român a fost locul 7 ocupat de Răzvan Ciolan (cat. 73 kg). Andrei Pîrlogă (73 kg) și Eduard Åžerban (81 kg) s-au clasat pe locul 9. La competiție au participat 469 de sportivi, 259 la masculin și 210 la feminin, din 41 de țari.