FC Panciu, în faţa unei noi performanţe majore pentru fotbalul vrâncean

Gruparea de fotbal FC Panciu se află sâmbătă (n.r. astăzi) în fața unei noi performanțe. Formația antrenată de Dănuț Bolcan și Paul Cioran are șansa de a promova în eșalonul al treilea al fotbalului românesc și să întrerupă „seceta” care domnește în peisajul sportului rege din județul nostru. Păncenii vor evolua de la ora 17.30 pe Stadionul Orășenesc în manșa retur a barajului pentru promovare împotriva echipei Victoria Traian (Brăila), meci care pleacă de la scorul de 1-1 înregistrat sâmbătă trecută pe terenul echipei brăilene. În tur, antrenorul echipei din Panciu, Dănuț Bolocan a fost nevoit să improvizeze unii jucători, în condițiile în care șapte fotbaliști de bază (Lăzăr, Cl. Mihai, Chivu, Predoiu, Bodoc, Beșa și Fl. Ciobotaru) au fost angrenați de formațiile de minifotbal Voința DEEP SERV respectiv Sanorom Bolotești la barajul regional de calificare. Formația din Brăila a început mai bine partida și a avut prima ocazie de poartă, rezolvată fără emoții de portarul Mihai Burdujel. Ocaziile din prima repriză au putut fi numărate pe degetele de la o mână, în condițile în care gazdele s-au bazat pe un joc cu multe mingi aruncate în careul păncenilor, iar gruparea „dintre vii” a încercat să dea lovitura pe contraatac. În minutul 71, Victoria Traian a deschis scorul. Pârlițeanu a executat o lovitură liberă din lateral, iar mingea a trecut prin careul păncenilor și a intrat în poartă. Imediat după primirea golului, antrenorul echipei din Panciu a mutat inspirat. L-a introdus în teren pe Ciprian Dumitriu, atacant care a scos un penalty în minutul 83, după ce a fost faultat în careu de un adversar.
Lovitura de pedeapsă a fost transormată fără emoții de Marian Covaci și partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, scor la care echipa din Panciu este mare favorită pentru promovarea în liga a treia. Din păcate, FC Panciu l-a pierdut pentru retur pe mijlocașul Valentin Menghia, eliminat în ultimul minut al partidei pentru cumul de cartonașe galbene. În situația în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menține (la puncte și la golaveraj), se va lua în considerare numărul mai mare de goluri marcate în deplasare, fiind declarată câștigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă, și în aceste condiții, egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu câte două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de cinci minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menține și după reprizele de prelungire, echipa câștigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului.