Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Trei vrânceni au alergat la Semimaratonul Bucureşti

Alergătorul kenyan Peter Emase Lemuya a câștigat, duminică, semimaratonul București, fiind înregistrat cu timpul de 1h 02 min 05 sec pe distanța de 21,097 km. Sportivii africani au ocupat întregul podium al competiției, locul doi revenind altui kenyan, Maru David Kwemoi, învingătorul din ediția 2014, iar pe trei a sosit Graiza Branu, din Etiopia. De remarcat că primii trei alergători au fost cronometrați cu timpul învingătorului, 1h 02 min 05 sec.
Printre cei 10000 de participanți și cei care au reușit să treacă linia de sosire s-au aflat și trei vrânceni, toți pasionați ai competițiilor de maraton: foștii arbitri de fotbal Lucian George Sîrbu și Dănuț Dumitriu, dar și Lucian Trufin. La feminin s-a impus Anne-Mari Hurulainen, din Finlanda, cu 1 h 15 min 06. Podiumul a fost completat de două alergătoare din România: Liliana Maria Danci (1 h 18 min 27 sec) și Ionela Ecaterina Tinca (1 h 19 min 17 sec).
Pentru a oferi o șansă egală de a urca pe podium, organizatorii au premiat și pe cei mai buni competitori din România.