În urma jurizării obiectelor prezentate în cadrul expoziției – concurs de artă tradițională „Tradiții Pascale la români”, care a avut loc ieri, membrii juriului au acordat următoarele premii:
Premiul I în valoare de 300 lei – Mobilier țărănesc – secția externă Mera;
Premiul I în valoare de 300 lei – Å¢esături populare scoarțe – secția externă Rucăreni, Soveja;
Premiul II în valoare de 250 lei – Å¢esături populare scoarțe – secția externă Bârsești;
Premiul III în valoare de 200 lei – Å¢esături populare scoarțe – secția externă Jitia;
Premiul I în valoare de 300 lei -Å¢esături populare ștergare – secția externă Nereju;
Premiul II în valoare de 250 lei – Å¢esături populare ștergare – secția externă Câmpuri;
Premiul I în valoare de 300 lei – Instrumente populare – secția externă Spulber;
Premiul II în valoare de 250 lei – Instrumente populare – secția externă Nereju;
Premiul III în valoare de 200 lei – Instrumente populare – secția externă Nereju;
Premiul I în valoare de 300 lei – Crestături populare – secția externă Nereju;
Premiul II în valoare de 250 lei – Crestături populare – secția externă Nereju.
La expoziția – concurs „Tradiții Pascale la români”, ediția a VII-a, juriul a fost alcătuit din: Aurelia Cosma, președinte, profesor dr. Liviu Nedelcu – manager Centrul Cultural Vrancea și Alina Ulmeanu – șef de secție Muzeul Vrancei.
De asemenea, în urma jurizării obiectelor intrate în concurs, juriul a acordat, la Expoziția-Concurs de Artă Tradițională cu Tematică Pascală „De la Psalmi și Icoane la Sfânta Scriputură și muzică sacră”, ediția a XVII-a, următoarele premii și mențiuni:
SECÅ¢IUNEA ICOANE
Premiul I 200 lei – Pintilie Lidia, Focșani
Premiul II 150 lei – Meșteriuc Åtefania, Suceava
Premiul III 100 lei – Buzilă Crina, Iași
SECÅ¢IUNEA PÄRETARE
Premiul I 300 lei – Geană Å¢ica, Soveja
Premiul II 250 lei – Hușcă Aneta, Bârsești
Premiul III 200 lei – Å¢ăpor Floarea, Jitia
SECÈIUNEA ÅTERGARE
Premiul I 100 lei – Terțiu Lenuța, Nereju
Premiul II 90 lei – Mărășteanu Maricica, Câmpuri
Premiul III 80 lei – Hojbotă Veronica, Mănăstirea Humorului, Suceava
SECÅ¢IUNEA CRESTÄTURI
Premiul I 100 lei – Lupașc Tudorița, Nereju
Premiul II 90 lei – Burș Adriana, Nereju
Premiul III 80 lei – Marian Viorel, Fălticeni, Suceava
SECÅ¢IUNEA MOBILIER Å¢ÄRÄNESC
Premiul I 100 lei – Ene Ionel, Mera
SECÅ¢IUNEA INSTRUMENTE POPULARE
Premiul I 200 lei – Tulache Toader, Spulber
Premiul II 150 lei – Lupașc Pavel – fluier, Nereju
Premiul III 100 lei – Lupașc Pavel – caval, Nereju
SECÅ¢IUNEA OUÄ ÎNCONDEIATE
Premiul I 80 lei – Lupescu Raluca, Ciocănești Suceava
Premiul II 70 lei – Banu Vicuța,Vintileasca
Premiul III 60 lei – Bezea Stana, Gugești
Mențiune 50 lei – Hușcă Aneta, Bârsești.