Spectacol, dar şi goluri multe în runda a XIX-a

Campionatul de minifotbal pentru amatori Vrancea a programat la baza sportivă EnergoSport jocurile etapei a-XIX-a din play-off și etapei a-XVIII-a din play-out.Voința DEEP SERV este lider după victoria cu 5-0 asupra Auto ZBR-ului lui Bogdan Vrabie. Campioana en-titre Voința, cu tot lotul valid prezent la joc, a câștigat la pas cu ultima clasată din play-off, ultima achiziție, Mădălin Predoiu reușind să înscrie trei goluri. Ocupanta locului 3, Arena, a câștigat întâlnirea cu Flux DiaCarn cu 3-1. Dacă în prima parte jocul a fost echilibrat, după pauză, Jani Oltianu, antrenorul Arenei a schimbat partitura tactică, iar rezultatul final consemnează victoria Arenei care-i menține la 2 puncte de Voința. Etapa viitoare vor întâlni campioana în derby-ul etapei. Flux-ul ajunge la a patra înfrângere consecutivă în play-off, iar etapa viitoare vor întâlnipe Sanorom Bolotești. Întâlnirea Pamiro Construct – ACS Mausoleul Mărășești a fost cel mai frumos joc al sezonului, cu răsturnări de scor și 9 goluri marcate .”Constructorii” au intrat cu 1-0 la pauză și nimic nu prevestea desfășurarea reprizei secunde. Tinerii din Mărășești au preluat conducerea cu 2-1, Pamiro cu 3-2, Dragoș Lăbunț a făcut 4-3 pentru ACS cu 3 minute înainte de final, iar golgheterul echipei Pamiro, Ionuț Istrate cu două goluri în trei minute a adus o victorie mare pentru Pamiro, scor 5-4! Întâlnirea nerecomandată cardiacilor menține formația antrenată de Claudiu Manta pe locul 4, loc ce-i da dreptul de participare în grupa capilor de serie la tragerea la sorți a grupelor Cupei României, dar și menținerea în lupta pentru podium, în timp ce ACS Mausoleul Mărășești trebuie să acumuleze maxim de puncte în cele 3 etape rămase din play-off, colaborat cu rezultatele echipelor Dr.GSM Global Proiect și Flux DiaCarn pentru a putea spera la calificarea în Grupa Finală.

Rezultatele și marcatorii etapei:
Auto ZBR – Voința DEEP SERV 0-5 (0-3). Au marcat: Mădălin Predoiu-2, Cristi Gurguiatu și Răzvan Duțu.
Pamiro Construct – ACS Mausoleul Mărășești 5-4 (1-0). Au marcat: Ionuț Istrate – 3, Paul Alexandrescu și Alex Avramescu respectiv Dragoș Lăbunț – 3, Marius Pascu.
Arena – Flux DiaCarn 3-1 (1-1). Au marcat: Marian Covaci, Adrian Oltianu și Costel Chiriță respectiv Marius Suvac.
Întâlnirea Sanorom Bolotești – Dr.GSM GlobalProiect a fost amânată.

7. ACS Mausoleul Mărășești    19    9    2    8    78-45    29p
8. Auto ZBR    19    8    1    10    72-59    25p.

Rezultatele etapei în play-out:
Green Team – Fabrica de Imagine 4-1 (0-1),
Jess Caffe – Gabana Ferm 7-1 (5-1),
Amicii – ALTDORF TEHNIK 0-3 (neprezentare). Pro As Company a stat. În clasament conduce Jess Caffe 28 p, Pro As Company 23p, Fabrica de imagine 19p, Gabana Ferm 17p, ALTDORF TEHNIK 16p, Amicii 9p și Green Team 7 p. Etapa viitoare (joi, 9 aprilie): Green Team – ALTDORF TEHNIK, Jess Caffe-Fabrica de Imagine, Pro As Company-Gabana Ferm. Amicii va sta