Ediția: Marți 14 Mai 2024. Nr. 6623

Arbitrul Ionuţ Grigore, lovit cu piciorul în timpul unui meci de fotbal

Superliga Altdorf Tehnik la fotbal și-a cpnsumat sâmbătă o nouă rundă, a treia, în care fostul lider, Voința Odobești a pierdut surprinzător pe teren propriu, 1-3, dar odobeștenii au depus o contestație privind dreptul de joc al unui jucător de la Å¢ifești, care ar fi jucat în teren, deși a fost eliminat runda trecută. În derby-ul etapei, Euromania Dumbrăveni și Selena Jariștea au terminat la egalitate, 0-0, la capătul unui joc cu multe faze de poartă, dar în care jucătorii ambelor echipe nu au găsit drumul spre gol.
AS Suraia s-a impus cu 7-0 în partida avută pe terenul grupării AS Cîmpineanca, după ce la pauză scorul era egal, 0-0. Din păcate, jocul a fost umbrit de gestul necugetat al jucătorului Åžtefan Ciolpan, de la AS Cîmpineanca, care, în minutul 41 la scorul de 0-0, l-a înjurat și lovit cu piciorul pe arbitrul partidei, Ionuț Grigore. Voința Cîrligele și-a revenit în actul secund al partidei disputate pe teren propriu cu Victoria Gugești, gazdele câștigând cu 7-1, după ce gugeștenii au condus la pauză cu 1-0. FC Panciu se menține în partea superioară a clasamentului, după succusul de pe teren propriu, 2-0 cu FCM Adjud, meci în care ambele formații au avut câte un jucător eliminat.
Cele zece echipe înscrise în Superliga Altdorf Tehnik vor juca în sistem tur -retur, în total 18 etape. După disputarea acestora, primele patru clasate vor juca în play-off, în sistem tur-retur, urmand ca echipele să plece de la zero. La fel se va întampla și în play-out, unde ocupantele locurile 5-8, vor juca tur-retur. Ocupantele locurilor 9 și 10 vor retrograda în liga a cincea. Ocupanta locului opt în play-out va juca un meci de baraj, tur-retur, cu ocupanta locului trei în liga a cincea. Caștigătoarea dublei va avea dreptul de a participa în Superliga Altdorf Tehnik.

Rezultatele etapei a patra:

Voința Odobești – Unirea Å¢ifești 1-3,
Voința Cîrligele – Victoria Gugești 7-1,
FC Panciu – FCM Adjud 2-0,
AS Cîmpineanca – AS Suraia 0-7,
Euromania Dumbrăveni – Selena Jariștea 0-0.

9. Victoria Gugești    3    0    1    2    8-15    1p
10. AS Cîmpineanca    2    0    0    2    2-12    0p.

Start și în Liga Grafit Decor

Ieri a debutat și Liga Grafit Décor, ligă în care participă echipele din liga a V-a. Față de sezonul precedent, AJF a decis ca în campionatul 2014-2015 să existe o singură serie, cu 14 echipe. Partidele se vor disputa, de regulă, duminica, de la ora 11.00. Echipele sunt obligate să aibe pe teren un jucător sub 21 de ani – născut după 1 ianuarie 1993 și unul sub 21 de ani pe banca de rezerve.

Viitorul Vîrteșcoiu – Trotușul Ruginești 4-3,
FC Mărășești – Victoria Pufești – nu s-a disputat. Echipa din Mărășești s-a retras din campionat.