Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Campionatul de minifotbal pentru amatori Vrancea a programat în weekend la baza sportivă EnergoSport jocurile etapei a-III-a a returului din play-off și play-out. Capul de afiș al etapei a fost întâlnirea dintre lidera campionatului local, Voința DEEP SERV și marea rivală, Dr.Gsm&Global Proiect.
Voința a învins fără emoții cu 5-1 și pare fără rivală în acest sezon. „Doctorii” au deschis scorul prin golgeterul Ciprian Dumitriu iar replica Voinței a venit imediat cu patru goluri până la pauză. Răzvan Crăciun și Răzvan Duțu au reușit câte o dublă în derby. Arena, formație manageriată de Neagu Nistoroiu, a reușit surpriza etapei dupa victoria cu 7-6 asupra lui Sanorom. Gazdele au condus cu 3-0, dar s-au văzut egalați până în pauză. După reluare, echipele au jucat cu garda jos, Sanoromul a condus cu 5-4, a egalat la 6 în ultimul minut, iar la ultima fază a partidei, Niță Iulian (ex Sanorom în tur) a adus victoria Arenei și a relansat lupta echipelor pentru podium.
Duelul cafenelelor a revenit celor de la Flux care au învins greu pe Jess cu 2-1 prin golul lui Răzvan Å¢ibrea pe final și rămân în cărțile calificării. Teomax este la a treia victorie consecutivă după 3-0 cu 22 Grade. Etapa viitoare, Teomax întâlnește Voința, derby-ul primelor două clasate din ligă.

Doi prieteni, dar adversari: Răzvan Duțu (Voința DEEP SERV) și Ciprian Dumitriu (Dr.Gsm&Global Proiect)

Rezultatele și marcatorii etapei:
PLAY-OFF:
Arena – Sanorom 7-6 (3-3). Au marcat: Lucian Nistoroiu 3, Adrian Oltianu, Florentin Mănăilă, Vali Toader, Iulian Niță respectiv Vali Lățcan 4, Marian Covaci, Florin Nistor.
Teomax – 22 Grade 3-0 (2-0). Au marcat: Adrian Mocanu, Florin Marcu, Cătălin Draghici.
Flux Cafe – Jess Caffe 2-1 (1-1). Au marcat: Răzvan Å¢ibrea 2 respectiv Lucian Moisii.
Voința DEEP SERV – Dr.Gsm&Global Proiect 5-1 (4-1). Au marcat: Răzvan Duțu 2, Răzvan Crăciun 2, Adrian Toma respectiv Ciprian Dumitriu.
PLAY-OUT:
Fabrica de imagine – Altdorf Tehnik 3-4 (3-1). Au marcat: Adrian Bîtcă, Ionel Bărăgan, Florin Apriotesei respectiv George Petrișor 2, Robert Gogonel, Marian Stîngaciu.
Total Solutions – FC Pantzer 2-4 (1-1). Au marcat: Vali Mușat, Cezar Bratu respectiv Cristian Neagu 2, Daniel Nica, Valentin Caragață.
Pro As – Sordi di Cristo 9-3 (4-2). Au marcat: Mihai Chiriță 5, Alex Mărtinescu, Vlăduț Amariei, Mădălin Alexandru, Petru Zaharia respectiv Robert Dobre 3.
Dedeman – Amicii 7-2 (2-0). Au marcat: Alex Apostoiu 2, Adrian Lungu, Bogdan Demeter 2, Ionuț Mănăilă, Costel Smarandoiu respectiv Vali Văsîi, Iulian Bornaz. GSMobile a stat.